piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Miasto młodych. Miasto rodzin. -wyniki Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej w Urban Lab

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dziś podczas konferencji w siedzibie Urban Lab w Rzeszowie zostały przedstawione wyniki kolejnej, najnowszej edycji „Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej” zrealizowanej w ramach projektu Urban Lab Rzeszów. Studenci, uczniowie oraz ich rodzice odpowiadali na pytania dotyczące jakości życia w Rzeszowie.

    W dzisiejszym spotkaniu w Urban Lab udział wzięli: Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa, Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa, dr Hubert Kotarski, Prodziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor badań Diagnozy Rzeszowskiej oraz dr Krzysztof Piróg, Kierownik Zakładu Socjologii Organizacji i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor badań Diagnozy Rzeszowskiej.

    fot. materiały na stronie Rzeszów- stolica innowacji na Facebooku

    Tym razem socjolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali wyniki badań dotyczących jakości życia w Rzeszowie, przeprowadzonych wśród uczniów rzeszowskich szkół, ich rodziców oraz studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Uczniowie otrzymali link do ankiety przekazany za pośrednictwem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa do dyrektorów szkół, których gestorem jest Urząd Miasta Rzeszowa. Link do ankiety dla studentów został przekazany za pośrednictwem uczelnianych systemów komunikacji wewnętrznej.

    Respondentów ankiety było łącznie 4319, w tym 2230 rodziców, 1193 uczniów oraz 896 studentów. Takie grupy zostały wybrane ze względu na najniższą medianę wieku mieszkańców spośród wszystkich miast wojewódzkich (39,5). Celem badania było zbadanie postaw wobec miasta z perspektywy młodzieży szkół ponadpodstawowych, studentów oraz rodziców/opiekunów.

    fot. materiały na stronie Rzeszów- stolica innowacji na Facebooku

    Pierwszym zadaniem z jakim zmierzyli się respondenci był test wiedzy o Rzeszowie. Ankietowani musieli odpowiedzieć na takie pytania jak m.in.: ,,Co znajduje się w rzeszowskim zamku?”, ,,Ile mieszkańców liczy Rzeszów?” czy ,,Która ulica w Rzeszowie jest potocznie nazywana jako Paniaga?”. Najlepiej poradzili sobie ze znajomością herbu Rzeszowa, hasła, za pomocą którego promowane jest miasto, oraz nazwania muzeum rzeszowskiego, w którym znajdują się eksponaty pochodzące z filmów animowanych.

    Zdecydowana większość respondentów przyznała, że lubi oglądać nowe miejsca w Rzeszowie i dobrze zna przestrzeń Rzeszowa. Niestety niewielu z nich zna dobrze historię stolicy Podkarpacia. Respondenci podziwiają również dynamiczny rozwój Rzeszowa. Około 50% spośród ankietowanych wśród uczniów oraz studentów, i aż 77,5% spośród rodziców, odczuwa z miastem więź.

    fot. materiały na stronie Rzeszów- stolica innowacji na Facebooku

    Zdaniem ankietowanych miasto jest ,,raczej czyste”, ,,raczej przyjazne” i ,,raczej bezpieczne” dla jego mieszkańców. Około 50% spośród ankietowanych uważa Rzeszów za ,,raczej nowoczesne” oraz ,,raczej radosne” miasto. Spośród negatywnych cech stolicy Podkarpacia większość respondentów wyróżniła obecność korków ulicznych (ok. 35% – studenci PRz, 41%- studenci UR, 48%- uczniowie, 44%- rodzice).

    Według ankietowanych, Rzeszów jest najlepszym miejscem do życia dla dzieci, młodzieży i rodzin z dziećmi, studentów oraz emerytów. Za najbardziej brakujące inwestycje w mieście uznali aquapark, odpowiedniej jakości kąpieliska oraz zagospodarowania na cele rekreacyjne terenów wzdłuż Wisłoka.

    Wyniki pokazały, że do mieszkania w Rzeszowie najbardziej zniechęca wysokość zarobków, zaś zachęcają relacje z przyjaciółmi, estetyka miasta i jakość przestrzeni publicznej oraz możliwość kontunuowania nauki.

    fot. materiały na stronie Rzeszów- stolica innowacji na Facebooku

    Przywiązujemy dużą wagę do tych badań. To wspaniały przykład bardzo dobrej współpracy naszego samorządu ze środowiskiem naukowym. Nasze przyszłe działania będą opierać się przede wszystkim na wiedzy naukowej. Pierwszy wniosek jaki mi się nasunął po obejrzeniu wyników badań to fakt, że rzeszowianie lubią swoje miasto i w większości są zadowolenia z jakości życia. Jesteśmy chyba jedynym miastem w Polsce, które wspólnie z naukowcami prowadzi tego typu diagnozę społeczną. Wyniki tych badań pokażą nam jakie potrzeby mają mieszkańcy i co należy zrobić aby w dalszym ciągu poprawiać jakość życia w mieście

    – napisał Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek na swoim Facebooku.

    Z całością badań można zapoznać się tutaj: https://bit.ly/diagnoza_spoleczna

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com