środa, 7 czerwca, 2023
+

  Uroczystość przekazania nowego sztandaru oraz samochodu dla OSP Rzeszów-Przybyszówka z udziałem Wiceministra M. Warchoła

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj oficjalnie OSP Rzeszów – Przybyszówka otrzymała nowy sztandar oraz nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy GBA VOLVO FL. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele rządu, władz samorządowych oraz struktur straży pożarnej na terenie województwa podkarpackiego.

  OSP Rzeszów-Przybyszówka obchodziła 5 września 2021 roku wyjątkowe święto nadania nowego sztandaru oraz poświecenia i przekazania nowego samochodu, zakupionego ze środków Miasta Rzeszowa w listopadzie 2020 roku.

  Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 13:00 zbiórką pocztów sztandarowych na parkingu kościelnym Parafii pw. Św. Mikołaja w Rzeszowie. Następnie odbyła się Msza Święta w Kościele pw. Św. Mikołaja w Rzeszowie, a po niej przemarsz na plac pod Remizę Strażacką. To tam odbyła się dalsza część uroczystości.

  fot. Kurier Rzeszowski

  W imieniu ochotniczej straży pożarnej Rzeszów-Przybyszówka głos zabrał prezes jednostki druh Arkadiusz Bartosik, który powitał zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, były wiceprezydent Miasta Rzeszowa Andrzej Gutkowski, wiceprezes zarządu oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Podkarpackiego druh Władysław Tabasz, radny Rady Miasta Rzeszowa Grzegorz Koryl oraz komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie starszy brygadier Tomasz Baran.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Następnie wiceprezes OSP Rzeszów-Przybyszówka druhna Agnieszka Mikołajczyk przedstawiła historię jednostki, uwzględniając najważniejsze wydarzenia. Wspomniała o nowym sztandarze i poinformowała jak będą wyglądać dalsze losy poprzedniego sztandaru:

  – Dzięki mobilizacji zarządu oraz członków OSP ufundowany został na dzisiejszą uroczystość nowy sztandar w całości sfinansowany ze zbiórki strażaków dokładnie w 90 rocznicę nadania pierwszego sztandaru organizacyjnego dla jednostki. Dotychczasowy wysłużony sztandar po latach służby odwieszony zostanie na ścianę pamięci w Osiedlowym Domu Kultury w Rzeszowie w filii Przybyszówka

  – mówiła druhna Mikołajczyk.

  fot. Kurier Rzeszowski

  W imieniu prezydium zarządu oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Podkarpackiego sztandar, do rąk prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów-Przybyszówka druha Arkadiusza Bartosika, wręczył druh Władysław Tabasz w asyście wiceprezesa zarządu oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rzeszowie druha Bogdana Ciocha.

  – Niech sztandar ten będzie symbolem męstwa, odwagi i ofiarności służbie ojczyźnie naszej Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywateli

  – mówił podczas wręczenia sztandaru druh Władysław Tabasz.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Sztandar następnie udekorowano odznaczeniem w uznaniu za dotychczasową służbę. Następnie odbyło się poświęcenie samochodu ratowniczo-gaśniczego przez księdza Wiesława Rafacza.

  – Służba w straży pożarnej jest bardzo zaszczytnym, ale również odpowiedzialnym i niebezpiecznym zadaniem, dlatego należy tę służbę odpowiednio doceniać i dla wszystkich strażaków wyjednać błogosławieństwo Boże. Służba strażacka jest wyrazem konkretnie realizowanej ewangelicznej miłości bliźniego

  – podkreślał ks. Rafacz.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem przy asyście komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie starszego brygadiera Tomasza Barana. Nastąpiło również uroczyste wręczenie odznaczeń za zasługę dla strażaków jednostki.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Następnie zaproszeni goście dokonali wbicia symbolicznych 76 gwoździ do tablicy upamiętniającej wydarzenie i wpisali się do pamiątkowej księgi. Odbyły się również krótkie przemówienia wygłoszone przez zaproszonych gości z okazji uroczystości.

  – Strażak to brzmi dumnie. To jest ktoś na kim można polegać. Strażacy jadą tam skąd inni uciekają. ,,Panu Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – to wasze piękne hasło oddaje poświęcenie, służbę, która pełnicie bez względu na porę dnia, pogodę i za to wam wielkie wyrazy uznania i cześć się nalezą. Składam dziś hołd waszej odwadze i poświęceniu i chylę czoła przed waszym bohaterstwem (…) Gratuluję tego pięknego samochodu, życzę tyle powrotów, ile wyjazdów i niech was święty Florian ochrania

  – mówił wiceminister Marcin Warchoł.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Wśród przemawiających był również Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek:

  – Podczas tego typu uroczystości jest znakomita okazja do tego, żeby wam wszystkim druhy i druhowie podziękować, pochylić się przed wami za ten trud, który na co dzień wkładacie w służbę nam i innych mieszkańców tego miasta. To wasze święto, a naszym zadaniem jest służyć z kolei wam w postaci tego co możliwe jest, jeśli chodzi o wsparcie sprzętowa lub szkoleniowe (…) Niech ten sprzęt służy wam szczęśliwie i bezpiecznie, niech ten sztandar będzie waszą dumą

  – zwrócił się do strażaków.

  fot. Kurier Rzeszowski
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com