czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Patoparkowanie w Rzeszowie cz. 3

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Kiedy przemieszczam się po Rzeszowie, to często zastanawiam się, skąd ci ludzie mają prawa jazdy. Na forach żartobliwie mówi się, że niektórzy w chipsach wygrali i czasami to dokładnie tak wygląda jakby część kierowców uprawnienia miała całkiem przypadkowo. Kiedyś podczas rozmowy z policjantami (z Referatu Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowy) usłyszałem że ok. połowa kierowców nie zna przepisów lub ich nie pamięta. Trochę mnie to przeraziło, no ale oni mają z tym do czynienia codziennie i widzą to od innej strony.

  Ja zauważyłem, że wielu kierowców parkując w ogóle nie zastanawia się czy robi to prawidłowo. Parkują i tyle. Byle było blisko do miejsca gdzie zmierzają. Na zadane pytanie czy wiedzą co zrobili źle bardzo często nie są w stanie udzielić odpowiedzi – zastanawiają się. Pytanie czy faktycznie nie wiedzą, czy grają? Ani jedno, ani drugie nie jest dobre. Jeżeli nie widzą co źle zrobili, to znaczy, że nie znają przepisów i w żadnym wypadku nie powinni jeździć jako kierowcy, a jeżeli celowo łamią przepisy to granie głupa nic nie wnosi i świadczy tylko i ich braku odpowiedzialności.

  Jaka jest odpowiedzialność na kierowcach w przypadku nieprzepisowego parkowania?

  1. Finansowa – za każde wykroczenie w taryfikatorze przewidziany jest mandat,
  2. Punkty – za każde wykroczenie w taryfikatorze przewidziana jest ilość punktów karnych która obciąża kierowcę,
  3. Społeczna – na tej części skupię się bardziej. Tamte wynikają z przepisów i możemy się z nimi zgadzać, bądź nie i możemy je przyjąć bądź nie, a po swoją rację ew. iść do sądu, co naraża nas na dodatkowe koszty, natomiast odpowiedzialność społeczna to jest coś, o czym się nie myśli i nie mówi. Zanim jednak omówię ten punkt, zapraszam Cię do obejrzenia tego krótkiego spotu.
  Spot pochodzi ze strony na YouTube kampanii społecznej „Społeczny Rzecznik Pieszych w Rzeszowie

  Przeczytaj skąd wzięła się idea kampanii edukacyjnej dotyczącej nieprzepisowego parkowania.


  Czy już rozumiesz?

  Każdy z nas ponosi współodpowiedzialność za nieprzepisowe parkowanie, ponieważ nie zgłaszając sprzeciwu wyrażamy przyzwolenie na takie działanie. To tak samo jak nie zabieramy kierowcy pod wpływem alkoholu kluczyków, aby nie prowadził pojazdu. Też jesteśmy współwinni tego co on zrobi kierując pojazdem.

  Możesz powiedzieć, że to coś innego, że przecież złe parkowanie nikomu nie zagraża utratą życia, że tak naprawdę to ktoś parkuje tylko na chwilę itd. Pomysłów na usprawiedliwienie takiego zachowania jest bardzo dużo.

  Jednak analizując takie nieprzepisowe parkowanie to poza czynnikiem komfortu na chodniku to stwarza ono zagrożenie, a nawet kilka:

  • kiedy parkowanie ogranicza przejście chodnikiem (mniej niż 1,5 m) to często kierowcy pozostawiają ok 50 – 80 cm, myśląc, że „przecież się pieszy zmieści”. W takich sytuacjach często osoby na wózkach inwalidzkich, czy z wózkami dziecięcymi muszą poruszać się ulicą, ponieważ się nie mieszczą na chodniku. Często nawet „zwykły” pieszy musi zejść na ulicę, ponieważ kierowca zostawił 30-40 cm i nie ma możliwości przejść chodnikiem obok tego samochodu. Tak samo jest z rodzicami idącymi z dziećmi „za rękę”. Takie sytuacje stwarzają zagrożenie, że taka osoba nie przejdzie z dziećmi i musi je puścić, a to stwarza zagrożenie, że dziecko wybiegnie na ulicę poza samochód (sam wielokrotnie takie sytuacje widziałem). Osoby z wadami wzroku idące z przewodnikiem lub psem przewodnikiem też potrzebują ok jednego metra, aby móc poruszać się po chodniku.
  • parkowanie przed przejściem dla pieszych (przepis mówi o 10 m, dotyczy to również chodników) ogranicza widoczność dla kierowców i dla pieszych. Kierowca nie widzi całego obszaru przejścia i może nie zauważyć pieszego, szczególnie jeżeli to są osoby niższe lub osoba na wózku inwalidzkim. Może to być osoba niewidoma, a ona nie wie, że ktoś właśnie nadjeżdża, a kierowca jadący ulicą nie widzi takiej osoby i jej białej laski. Natomiast niska osoba lub osoba na wózku musi się wychylić na jezdnię, ponieważ nie widzi jezdni, tym samym stwarzając dla siebie zagrożenie potrąceniem.
  • parkowanie w obrębie skrzyżowania (przepis mówi o 10 m) to zagrożenie dla kierowców ponieważ nie widzą całego obszaru skrzyżowania i dla pieszych, ponieważ mogą przychodzić w obrębie skrzyżowania, gdy nie jest wyznaczone na nim przejście dla pieszych.
  • parkowanie „na zakazie zatrzymywania” – znak B36 – lub postój „na zakazie postoju” – znak B35 stwarza zagrożenie dla uczestników ruchu – zarówno pieszych jak i pojazdów. Skoro ktoś postawił któryś z tych znaków, to znaczy, że zatrzymanie bądź postój w tym miejscu utrudnia ruch, widoczność lub stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  Wracając do głównego wątku, czyli współodpowiedzialności, każdy z nas jest odpowiedzialny.

  Tak jak jest w spocie, każdy kto pozwala na nieprzepisowe parkowanie i nie zwraca uwagi kierowcy na jego błędy ponosi współodpowiedzialność za:

  • bezpieczeństwo pieszych,
  • bezpieczeństwo w ruchu,
  • komfort poruszania się,
  • wypadki i uszczerbki na zdrowiu.

  Będąc kierowcą parkuj przepisowo, natomiast jako pieszy, pasażer, czy świadek nieprzepisowego parkowania zwracaj uwagę kierowcy. Porozmawiaj ponieważ może nie mieć świadomości, że parkuje nieprzepisowo, może wychodzi z założenia, że nikomu to nie przeszkadza, albo robi to celowo.

  Zawsze możesz wezwać służby – Policję pod numerem alarmowym 112 lub Straż Miejską pod numerem 986.

  Możesz też przesłać zgłoszenie za pomocą maila lub generatora zgłoszeń.


  Zobacz inne artykuły dotyczące patoparkowania w Rzeszowie.


  Moje publikacje podzielę na kilka artykułów, gdzie przyjrzymy się najczęściej występującym problemom na ulicach Rzeszowa.

  Więcej bieżących informacji można znaleźć na stronie kampanii Społeczny Rzecznik Pieszych oraz na stronie piesirzeszow.akcja.info

  Działania edukacyjne i całą kampanię w Rzeszowie można też wesprzeć poprzez zrzutkę na wspieram.piesi.akcja.info

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com