2 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Obrady Sejmiku Wojewódzkiego: wsparcie na budowę łącznika S19 z krajową 19 i burzliwa dyskusja nad likwidacją Kliniki Neurologii w KSW nr 1

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas sierpniowych obrad Sejmiku Wojewódzkiego podjęto kilka kluczowych tematów dla Rzeszowa. Wśród nich znalazły się zmiany w statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 oraz zwiększenie wsparcia finansowego na budowę łącznika między drogą ekspresową S19, a krajową 19.

  Wśród tematów sierpniowej sesji sejmiku wiele dotyczyło infrastruktury komunikacyjnej w regionie. Radni zdecydowali o udzieleniu wsparcia z budżetu województwa dla kilku projektów. Chodzi między innymi o dodatkową kwotę ponad 2,9 mln złotych dla powiatu rzeszowskiego na budowę łącznika drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do drogi krajowej 19.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W związku z wyższymi kosztami budowy po wyborze wykonawcy radni zdecydowali się zwiększyć planowaną wcześniej kwotę wsparcia. W sumie powiat rzeszowski otrzyma na to zadanie z budżetu województwa prawie 3,7 mln złotych. Pieniądze będą przekazywane w transzach do 2023 roku.

  – Podjęliśmy kilka ważnych uchwał, które wychodzą naprzeciw potrzebom lokalnych samorządów. Między innymi projekt realizowany wspólnie z powiatem rzeszowskim, gdzie jak się okazało po przetargu wzrosły koszty tej inwestycji i trzeba było zwiększyć nasz wkład, ale ta inwestycja będzie przecież bardzo przydatna dla mieszkańców całego regionu

  – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Bardzo długo trwała dyskusja radnych nad uchwałą dotyczącą zmian w Statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Debata skupiła się na kwestii likwidacji Kliniki Neurologii. Według radnych opozycji jest to decyzja polityczna, która zapada bez głębszej dyskusji, a takiej ta sprawa potrzebuje. Według marszałka Władysława Ortyla decyzja jest podyktowana jedynie praktycznymi względami dotyczącymi funkcjonowania szpitala.

  Argumentował, że decyzja w tej sprawie była dokładnie konsultowana i analizowana przez różne środowiska oraz specjalistów. Zdaniem marszałka uchwała nie odnosi się tylko do likwidacji neurologii, ale chodzi w niej także o psychiatrię i izbę przyjęć, które trzeba dostosować do leczenia w obecnych standardach. Przekonywał też radnych, że, według niego, ta decyzja stanowi wyjście w przyszłość w kontekście planowanej budowy szpitala uniwersyteckiego, który ma funkcjonować w oparciu o zaplecze KSW nr 1.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  – To wymarzona przyszłość, musimy myśleć o rozwoju medycyny, nowych studentach, lekarzach. A tymi działaniami przygotowujemy ten szpital na przejęcie go przez uniwersytet

  – przekonywał marszałek Ortyl.

  Dyskusja dotycząca likwidacji kliniki neurologii w KSW nr 1 dotyczyła także rozwoju neurologii w innych placówkach medycznych a także rozwoju psychiatrii na Podkarpaciu.

  „W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie znajdują się jedyne w powiecie rzeszowskim łóżka psychiatryczne, a Klinika Psychiatrii pracuje całodobowo w systemie ostrego dyżuru. Dyrekcja szpitala utrzymuje także liczne uwagi personelu lekarskiego pracującego w Izbie Przyjęć o konieczności wyodrębnienia izby przyjęć dedykowanej pacjentom psychiatrycznym w związku z incydentami stwarzającymi dyskomfort i niebezpieczeństwo dla pozostałych pacjentów szpitala”

  – napisano w uzasadnieniu uchwały.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Ostatecznie radni podjęli decyzję o zmianach w statucie KSW nr 1 czyli między innymi o likwidacji neurologii. 19 osób było ,,za”, a ,,przeciw” 11. Od głosu wstrzymało się dwoje radnych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com