Podczas sierpniowych obrad Sejmiku Wojewódzkiego podjęto kilka kluczowych tematów dla Rzeszowa. Wśród nich znalazły się zmiany w statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 oraz zwiększenie wsparcia finansowego na budowę łącznika między drogą ekspresową S19, a krajową 19.
Wśród tematów sierpniowej sesji sejmiku wiele dotyczyło infrastruktury komunikacyjnej w regionie. Radni zdecydowali o udzieleniu wsparcia z budżetu województwa dla kilku projektów. Chodzi między innymi o dodatkową kwotę ponad 2,9 mln złotych dla powiatu rzeszowskiego na budowę łącznika drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do drogi krajowej 19.


W związku z wyższymi kosztami budowy po wyborze wykonawcy radni zdecydowali się zwiększyć planowaną wcześniej kwotę wsparcia. W sumie powiat rzeszowski otrzyma na to zadanie z budżetu województwa prawie 3,7 mln złotych. Pieniądze będą przekazywane w transzach do 2023 roku.
– Podjęliśmy kilka ważnych uchwał, które wychodzą naprzeciw potrzebom lokalnych samorządów. Między innymi projekt realizowany wspólnie z powiatem rzeszowskim, gdzie jak się okazało po przetargu wzrosły koszty tej inwestycji i trzeba było zwiększyć nasz wkład, ale ta inwestycja będzie przecież bardzo przydatna dla mieszkańców całego regionu
– mówił wicemarszałek Piotr Pilch.


Bardzo długo trwała dyskusja radnych nad uchwałą dotyczącą zmian w Statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Debata skupiła się na kwestii likwidacji Kliniki Neurologii. Według radnych opozycji jest to decyzja polityczna, która zapada bez głębszej dyskusji, a takiej ta sprawa potrzebuje. Według marszałka Władysława Ortyla decyzja jest podyktowana jedynie praktycznymi względami dotyczącymi funkcjonowania szpitala.
Argumentował, że decyzja w tej sprawie była dokładnie konsultowana i analizowana przez różne środowiska oraz specjalistów. Zdaniem marszałka uchwała nie odnosi się tylko do likwidacji neurologii, ale chodzi w niej także o psychiatrię i izbę przyjęć, które trzeba dostosować do leczenia w obecnych standardach. Przekonywał też radnych, że, według niego, ta decyzja stanowi wyjście w przyszłość w kontekście planowanej budowy szpitala uniwersyteckiego, który ma funkcjonować w oparciu o zaplecze KSW nr 1.


– To wymarzona przyszłość, musimy myśleć o rozwoju medycyny, nowych studentach, lekarzach. A tymi działaniami przygotowujemy ten szpital na przejęcie go przez uniwersytet
– przekonywał marszałek Ortyl.
Dyskusja dotycząca likwidacji kliniki neurologii w KSW nr 1 dotyczyła także rozwoju neurologii w innych placówkach medycznych a także rozwoju psychiatrii na Podkarpaciu.
„W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie znajdują się jedyne w powiecie rzeszowskim łóżka psychiatryczne, a Klinika Psychiatrii pracuje całodobowo w systemie ostrego dyżuru. Dyrekcja szpitala utrzymuje także liczne uwagi personelu lekarskiego pracującego w Izbie Przyjęć o konieczności wyodrębnienia izby przyjęć dedykowanej pacjentom psychiatrycznym w związku z incydentami stwarzającymi dyskomfort i niebezpieczeństwo dla pozostałych pacjentów szpitala”
– napisano w uzasadnieniu uchwały.


Ostatecznie radni podjęli decyzję o zmianach w statucie KSW nr 1 czyli między innymi o likwidacji neurologii. 19 osób było ,,za”, a ,,przeciw” 11. Od głosu wstrzymało się dwoje radnych.