poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Zmiany na ul. Baldachówka w Rzeszowie

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Od 26 sierpnia na ul. Baldachówka w Rzeszowie nastąpiła zmiana w oznakowaniu. Jest to efekt spaceru mieszkańców z Prezydentem oraz urzędnikami po centrum Rzeszowa.

  Pierwszym z problemów były samochody parkujące na rogu ulic Baldachówka i Króla Kazimierza blokując tym samym możliwość swobodnego przejścia pieszym, a tym bardziej wjazd w miejsce z obniżonym krawężnikiem osobom ma wózkach oraz z wózkami. Parkowanie w tym miejscu jest zabronione, ponieważ jest od skrzyżowania odległość jest mniejsza nieć 10 m, ale kierowcy tego przepisu nie przestrzegali.

  Podczas spaceru ustalono, że w tym miejscu zostanie oznaczone przejście dla pieszych oraz, że zostaną obniżone krawężniki dla większej wygody, ponieważ obecne i tak były dość wysokie. Przejście właśnie zostało oznaczone, natomiast kolejne prace odbędą się w ciągu najbliższych dni.

  Zmiana ta powoduje zakaz zatrzymywania się przed i na przejściu dla pieszych. Jednak nie wszyscy szanują Przepisy o Ruchu Drogowym, o czym można było się przekonać już w sobotę.

  Należy pamiętać, że takie parkowanie może skończyć się mandatem na podstawie PoRD „Art. 49. 1.2. Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem. Obecnie jest to 100 – 300 zł.


  Zobacz problemy z nieprzepisowym parkowaniem w Rzeszowie w serii artykułów Patoparkowanie w Rzeszowie.


  Na ul. Baldachówka jest jeszcze drugi problem, a ten jest rozwiązywany mandatami. Chodzi o parkowanie na chodniku po prawej stronie, na którym nie ma możliwości parkowania, ponieważ jest on zbyt wąski. Parkowanie na ul. Baldachówka jest możliwe tylko po jej lewej stronie na miejscach oznaczonych jako Strefa Płatnego Parkowania.

  Należy pamiętać, że parkując należy pozostawić pieszym na przejście 1,5 m, o czym mówią PoRD „Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m„. Za złamanie tego przepisu można otrzymać mandat w wysokości 100 zł.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com