sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Uroczyste i kolorowe święto rolników. XXI Dożynki Województwa Podkarpackiego w Ulanowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Mimo niesprzyjającej pogody, wczoraj w Ulanowie odbyło się tradycyjne święto plonów. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt delegacji z różnych gmin i powiatów regionu z wieńcami dożynkowymi.

  Rzęsisty deszcz nie przeszkodził uczestnikom XXI Dożynek Województwa Podkarpackiego w Ulanowie. Podczas tradycyjnego święta polskiej wsi zgromadzeni dziękowali wspólnie za tegoroczne plony.

  Wśród zaproszonych gości znaleźli się Gośćmi podkarpaccy parlamentarzyści Fryderyk Kapinos oraz Wiesław Buż. Rząd RP reprezentowali poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Obecni byli: przedstawiciele samorządu województwa – wicemarszałek województwa Ewa Draus oraz radna województwa Maria Napieracz, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, samorządowcy z ziemi ulanowskiej i wielu innych zakątków regionu, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji związanych z rolnictwem, a także mieszkańcy Ulanowa i wielu innych zakątków województwa.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Centralnym punktem XXI Dożynek Województwa Podkarpackiego była uroczysta msza święta, koncelebrowana przez biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Edwarda Mariana Frankowskiego.

  – Rolnik jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą ręką garść dobrych myśli wydobywa z nieba, taki jest właśnie rolniczy trud, nie tylko dbać o to, aby nikomu nie zabrakło chleba i płodów ziemi, ale także dbać o zachowanie wiary, o tradycje przodków, o zachowanie wartości

  – podkreślał biskup w czasie homilii.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W imieniu samorządu województwa podkarpackiego za trud dziękował rolnikom marszałek województwa Władysław Ortyl.

  – Celebrując dożynki dziękujemy Bogu za otrzymane łaski, rolnikom za ich trud i pracę, jednocześnie oddając hołd naszym przodkom i wielowiekowej tradycji, a przy jej udziale budując siłę naszej wspólnoty

  – mówił.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Następnie odbyło się odczytanie listu, który do zgromadzonych skierował prezydent RP Andrzej Duda. Jego treść odczytał poseł Fryderyk Kapinos.

  O tym jak ważna jest Wasza praca przekonaliśmy się wszyscy podczas pandemii koronawirusa, kiedy zobaczyliśmy jak ważna jest samowystarczalność żywności. Rolnicy od dawna poświęcali się w służbie dla dobra wspólnego i polskiej racji. Nigdy nie zapomnimy o zasługach polskiej wsi dla suwerenności narodu. Wiemy, że rolnicy nie potrzebują kibiców, ale wsparcia i właśnie to wsparcie chcemy im dać, temu służy właśnie Rada ds. rolnictwa i terenów wiejskich która szuka rozwiązań dla polskiej wsi

  – napisał do uczestników dożynek w Ulanowie prezydent Andrzej Duda.    

  Następnie odbyło się odczytanie listów od marszałek sejmu i premiera Mateusza Morawieckiego.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  W uroczystości wziął również udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

  – Z okazji ukończenia żniw, pragnę życzyć Wam Drodzy Rolnicy dużo zdrowia, obfitych plonów, a także satysfakcji z efektów swojej pracy i szacunku ze strony społeczeństwa. Oddajmy hołd tym, którzy „Kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba”

  – napisał na swoim Facebooku.

  źródło: Facebook Marcina Warchoła

  Na dożynki przybyło kilkadziesiąt delegacji z pięknymi wieńcami, przygotowanymi przez lokalnych społeczników i artystów w poszczególnych gminach i powiatach regionu. Wieńce zostały poświęcone na zakończenie mszy świętej.

  Podczas dożynkowych uroczystości przyznano również pośmiertne odznaczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski uznanemu muzykowi ludowemu Władysławowi Pogodzie z Huciny obok Niwisk. Został on odznaczony za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, folkloru i tradycji narodowych. Order z rąk wicewojewody podkarpackiego Jolanty Sawickiej i marszałka województwa podkarpackiego Władysław Ortyla odebrał syn odznaczonego pan Zygmunt Pogoda. 

  Podczas części artystycznej dożynek na ulanowskim stadionie przez kilka godzin koncertowały zespoły i orkiestry. Wystąpiły między innymi Nadsańska Orkiestra Kameralna, Zespól Pieśni i Tańca Racławice, Chór Ulanów oraz Kapela Flisacka.   

  – Dziękujemy panu marszałkowi, że organizując taki festiwal przypomniał o nas, pozwolił pokazać szerszej publiczności choć cześć naszej spuścizny. Bo lasowiackie tradycje to nasza duma i chcemy, aby młodzi także je poznali i byli dumni ze swego dziedzictwa. Każde drzewo potrzebuje korzeni i każdy człowiek też, a to są nasze korzenie

  – mówiła Barbara Sroczyńska, jedna z członkiń zespołu ”Lasowiacy”.

  źródło: materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com