poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Koalicja Obywatelska dosadnie o decyzji likwidacji Kliniki Neurologii i konsekwencjach ustawy anty-LGBT

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ze względu na zbliżającą się sesję Sejmiku Wojewódzkiego szóstej kadencji, dziś odbyła się konferencja prasowa Koalicji Obywatelskiej. Radny Andrzej Szlęzak i Przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej Piotr Tomański poruszyli kwestie, które mają być podjęte na najbliższej sesji – zmiana statutu KSW nr 1 oraz wpływ ustawy anty-LGBT na realizację projektu Szlaku Karpackiego.

  Podczas dzisiejszej konferencji przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wyrazili stanowisko ugrupowania w sprawie dwóch zagadnień, które mają zostać poruszone na najbliższej sesji Sejmiku Wojewódzkiego. Pierwsza związana jest ze zmianą statutu szpitala Klinicznego Wojewódzkiego nr 1 na Szopena, a druga z informacją zarządu o realizacji projektów finansowanych z funduszy zewnętrznych donatorów, w tym UE oraz Funduszu Norweskiego.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Radny Andrzej Szlęzak zaznaczył, że tło sprawy związanej ze zmianami w KSW nr 1 w Rzeszowie poruszy jutro podczas konferencji, która odbędzie się o 9:40. Andrzej Szlęzak wówczas również o stanie prac nad protokołem w tej sprawie, który miał ukazać się do końca lipca. Podczas dzisiejszej konferencji w imieniu radnych odniósł się do punktu programu sesji Sejmiku Wojewódzkiego, który dotyczy zmiany statutu czyli likwidacji Kliniki Neurologii.

  – Uważamy, że jest to nieuzasadnione dobrem pacjentów, jest to nieuzasadnione interesem szpitala i sytuacją szpitala. Uważamy, że jest to działanie czysto polityczne, które ma, jakby mówiąc nieelegancko, ,,czyścić teren”, w związku z tym, tym czym się Komisja Rewizyjna zajmuje: tymi wydarzeniami, niejasnościami, jeżeli chodzi o wprowadzenie do szpitala robota Da Vinci, zwolnieniami lekarzy, które oburzały opinię publiczną i uważamy, że dzisiejsze to działanie ma właśnie doprowadzić do tego, żeby jakby tą kwestię zdusić

  – mówił Andrzej Szlęzak.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Zdaniem radnego to działanie spowoduje rozbijanie wymiernego dorobku szpitala, bo na oddziale pracuje zespół wybitnych fachowców, który przez lata stworzył zgrany zespół, aby sprawnie operować i diagnozować. Według Andrzej Szlęzaka decyzja ta została podjęta przede wszystkim kosztem pacjentów. Dodał, że poszerzenie działalności Oddziału Neurologicznego pomogłoby poprawić sytuację finansową szpitala. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej widzą w tej decyzji jedynie działanie polityczne ze strony marszałka Władysława Ortyla oraz dyrektora Ławińskiego.

  – Likwidujemy klinikę neurologii i wydaje się tym, którzy inicjują to działanie, że likwidują również problem, który mają, i z którym sobie ewidentnie nie radzą, dlatego kończąc jako Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej będziemy głosować przeciw likwidacji tego oddziału neurologicznego

  – mówił radny.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Druga kwestia, jaką podjęto podczas konferencji prasowej, dotyczyła następstw uchwały anty-LGBT, którą Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął większością głosów 27 maja 2019 roku w kontekście finansowania zadań województwa z budżetu Unii UE i innych donatorów grantowych.

  – Spodziewaliśmy się, że na tej sesji sierpniowej, która za chwile się rozpocznie będzie ostateczne głosowanie naszego wniosku, który złożyliśmy na początku marca jako Klub Koalicji Obywatelskiej, wniosku w postaci projektu uchwały o uchylenie tamtej uchwały feralnej z maja 2019 roku

  – poinformował Piotr Tomański.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Ten punkt nie znalazł się jednak w porządku obrad. Marszałek Władysław Ortyl tłumaczył to działanie trwającym postępowaniem ofertowym, które wymaga więcej czasu. Przewodniczący wspomniał o tym, że podczas obrad Komisji Współpracy z Zagranicą Turystyki i Promocji został podjęty temat Szlaku Karpackiego. Z powodu uchwały anty-LGBT finasowanie na wspomniany projekt z Funduszy Norweskich zostało wstrzymane przez donatorów.

  – Pan Marszałek zapewniał, że znajdzie alternatywne finansowanie i, że ten projekt, może w nieco zmienionej formule, będzie mógł być realizowany. Tak się nie stanie. Nie będzie realizowany ten projekt i żadna alternatywna formuła nie istnieje w takiej postaci, która byłaby w stanie ten projekt uratować

  – mówił Przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Jego zdaniem ma to ma następstwa jeśli chodzi o utratę wiarygodności jako partnera do realizacji międzynarodowych projektów. Podkreślił, że jest to strata finansowa dla partnerów zagranicznych oraz zmarnowanie pracy ludzi, którzy przygotowywali ten projekt.

  Tomański wspomniał również, że Sejmik Małopolski podjął podobną uchwałę w sprawie LGBT miesiąc wcześniej niż Sejmik Podkarpacki i otrzymał pismo w sprawie wstrzymania finansowania od donatorów z UE.

  – Zamierzamy również złożyć na dzisiejszej sesji interpelację z pytaniem do zarządu czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie otrzymał zarząd pisma z komisji europejskiej, lub od któregoś z innych donatorów zewnętrznych, podobnej treści, jak dostał Samorząd Województwa Małopolskiego i , w związku z tym, jak zarząd ocenia aktualne zagrożenie utraty funduszy na wzór tego co stało się w Małopolsce

  – mówił.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej wspomniał też o tym, że pismo w sprawie zastopowania finansowania zarząd otrzymał 29 września 2020 roku, a cała sprawa wyszła na jaw dopiero w efekcie prywatnego śledztwa aktywisty środowiska LGBT Barta Staszewskiego. Dlatego, zdaniem Tomańskiego, istnieje domniemanie, że zarząd otrzymał już podobne pismo jak Samorząd Województwa Małopolskiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com