środa, 22 maja, 2024
spot_img
+

  Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na spotkania w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza w dniach 21-22 sierpnia na Spotkania pt. „Stare Kino jak Nowe” oraz „Stare Kresy jak Nowe” organizowane w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Początek spotkań o godz. 17:00 – bilety wstępu dostępne w cenie 10 zł.

  Dwudniowej imprezie towarzyszyć będzie kiermasz książek tematycznych, gdzie znajdą się książki kresowe, historyczne, regionalne i filmowe. O bogatą ofertę zadba Księgarnia Nowa i wydawnictwo Podkarpacka Historia.

  „Stare Kino jak Nowe” – 21 sierpnia

  Wydarzenie rozpocznie się oficjalnym otwarciem debiutującej imprezy i wprowadzeniem do idei cyklicznych spotkań filmowych „Stare Kino jak Nowe”. Następnie odbędzie się spotkanie z Markiem Telerem, współpracownikiem portalu Histmag.org, autorem książek: „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”, „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci”, na temat książek i dziennikarstwa filmowego. Kolejnym punktem programu jest projekcja filmu: „Halka” Konstantego Meglickiego z 1929 r.

  Wstęp do filmu – Marek Teler

  Opowieść o pięknej góralce- Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Przekonuje się jednak, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć.  „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy, jednak premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Decyzją producenta w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Atutem są również głosy bohaterów- arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis, czyli Władysław Kiepura.

  Następnie odbędzie się spotkanie z dr Adamem Uryniakiem, wokół jego książki o kinie dwudziestolecia międzywojennego- „Ślady rzeczywistości – polskie kino fabularne lat 30. XX wieku”. Po którym nastąpi projekcja filmu: „Córka generała Pankratowa” Mieczysława Znamierowskiego z 1934 r.

  Wstęp do filmu – dr Adam Uryniak

  Generał Pankratow tępi rewolucjonistów, podczas gdy coraz bardziej zbliża się do nich jego córka, Aniuta. W jej żyłach płynie zresztą polska krew – matka była Polką, córką zesłańca. Aniuta ze wzajemnoscią zakochuje się w Bolesławie- polskim rewolucjoniście. Przeżycia i przemyślenia wywołują w niej zmianę- opiekuje się dziewczyną, ranną podczas wiecu ulicznego, a także zrywa ze swym narzeczonym, hrabią Bobrowem. Bolesław dokonuje zamachu na Pankratowa, w wyniku którego generał zostaje sparaliżowany. Aniucie udaje się ocalić Bolesława- uzyskuje jego zwolnienie z więzienia i wywozi go za granicę. Sama popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.

  Cyjanowy prosty – CV

  „Stare Kresy jak Nowe” – 22 sierpnia

  Kolejny dzień imprezy rozpocznie spotkanie autorskie z filmowcem Krzysztofem Janem Krzyżanowskim – operatorem filmowym, montażystą, reporterem i dźwiękowcem. Twórcą reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, historycznej i etnograficznej, poruszających zagadnienia wielokulturowości i mniejszości etnicznych. Laureat wielu nagród filmowych m.in. Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie (1984), Międzynarodowego  Festiwalu Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych „At home” – 1998, Międzynarodowego Festiwalu  Programów  Telewizyjnych w Koszycach (Słowacja) i  Użhorodzie (Ukraina), Międzynarodowego  Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy” w Lublinie, a także Festiwalu  „Nurt” w Kielcach. Za swoją  twórczość filmową i dziennikarską  otrzymał  nagrodę Fundacji Polsko Australijskiej „Polcul”, a także w 2004 dziennikarską nagrodę „Złotej Gruszki” za  wybitne osiągnięcia w dziedzinie  reportażu telewizyjnego i dziennikarstwa.

  Następnie odbędzie się krótkie wprowadzenie do filmów krótkometrażowych pochodzących z zasobów Filmoteki Narodowej- Instytutu Audiowizualnego oraz ich prelekcje.

  – Horodno. Miasteczko glinianych garnków, 8 min

  – Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni,16 min 

  Cyjanowy prosty – CV
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com