32,7 C
Rzeszów
czwartek, 30 czerwca, 2022
+

  Wczoraj odbyło się spotkanie dotyczące powstania Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie odbyło się spotkanie robocze, podczas którego ustalono wstępny schemat organizacyjny Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyli: marszałek województwa Władysław Ortyl i rektor uniwersytetu prof. Sylwester Czopek z dyrekcją jednostki i kierownictwem oddziałów klinicznych. Gościem spotkania był poseł Andrzej Szlachta.

  Prorektor Kolegium Nauk Medycznych prof. Artur Mazur wypowiadał się w kwestii planów organizacji wewnętrznej Szpitala Wojewódzkiego. Zaznaczył, że Uniwersytet Rzeszowski w docelowej strukturze swojego szpitala przewiduje 100-łóżkowe Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Psychicznego w aktualnej lokalizacji Kliniki Psychiatrii Ogólnej, które ma sprostać potrzebom pacjentów z terenu powiatu rzeszowskiego. Przewidziana jest także Klinika Neurologii zapewniająca kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Podczas spotkania został podjęty również temat sytuacji finansowej KSW w Rzeszowie. Dyrektor Ławiński przedstawił dane, z których wynikało, że szpital za 2020 rok wygenerował blisko 13,5 straty netto, bez kosztów amortyzacji wynik wynosił 167 tys. zł. Poprzedni rok zakończono zobowiązaniami wymagalnymi w wysokości 38 mln zł. Janusz Ławiński mówił także o efektach działań, które podjął w zakresie polityki kadrowej, przychodowej i kosztowej, organizacji pracy i optymalizacji wykorzystania zasobów.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Dyrektor Janusz Ławiński podkreślił, że optymalizacja kosztów, w wymienionych zakresach, pozwoli na uzyskanie oszczędności w kwocie 1,5 mln zł w skali roku. Jego zdaniem podjęcie działań związanych m.in. z redukcją w zakresie kadr było konieczne do ustabilizowania poziomu zobowiązań wymagalnych szpitala.

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim i szefami klinik omówione zostały planowane zmiany w strukturze szpitala i ich przyczyny. Dyrektor przedstawił wartości i zakresy realizowanych w tym roku inwestycji o łącznej wartości 160 mln zł (24,6 mln zakup sprzętu i aparatury, 136,5 mln inwestycji w infrastrukturę KSW).

  fot. materiały Samorządu Województwa Podkarpackiego

  Zaprezentowano także kierunki rozwoju KSW z uwzględnieniem jego roli jako centrum onkologicznego i przyszłego szpitala uniwersyteckiego: leczenie nowotworów piersi i gruczołu krokowego, transplantacja komórek krwiotwórczych u pacjentów cierpiących na białaczkę i chłoniaki oraz małoinwazyjne operacje onkologiczne z wykorzystaniem systemów robotycznych. Przedstawiciele poszczególnych klinik będą o planach organizacji Szpitala Uniwersyteckiego rozmawiać podczas kolejnych spotkań w węższym specjalistycznym gronie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -