1,3 C
Rzeszów
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
+

  Dziś rozpoczął się wyjątkowy festiwal muzyczny pt. „Chopin i jego Europa”

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już od dziś (14 sierpnia br.) do 31 sierpnia br. będzie trwał 17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, opatrzony podtytułem „Tak daleko, tak blisko…”. W Warszawie w tym roku usłyszymy 34 koncerty: wielka symfonika, opery, znakomita kameralistyka, szczypta jazz’u i recitale gwiazd w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, na Zamku Królewskim i w Bazylice św. Krzyża. Koncerty dostępne będą również bezpłatnie na kanale YouTube.

  Obok twórczości Chopina usłyszymy arcydzieła Pękiela, Lipińskiego, Wańskiego, Gołąbka, Gesualda, Bacha, Zelenki, Beethovena, Berlioza, Rossiniego, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Rachmaninowa, Liszta, ale również Szymanowskiego, Lutosławskiego, Strawińskiego – w 50-lecie jego śmierci – oraz Weinberga i Koczalskiego.

  Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina międzynarodowy festiwal muzyczny „Chopin i jego Europa” przygląda się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców, zwłaszcza tych, z których czerpał. Odwołuje się także do współczesności genialnego kompozytora, prezentując m.in. twórczość bliskiego Chopinowi kręgu jego przyjaciół –  kompozytorów polskich, dla których pamięć potomnych okazała się mniej łaskawa, a którzy pozostawili utwory dużej wartości: Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego, Franciszka Lessela, Józefa Krogulskiego, a także tych, z którymi Chopin współtworzył świat muzyczny Europy pierwszej połowy XIX wieku i tych, którzy pozostawali wyraźnie pod jego wpływem. 

  W Warszawie w tym roku usłyszymy 34 koncerty: wielka symfonika, opery, znakomita kameralistyka, szczypta jazz’u i recitale gwiazd w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, na Zamku Królewskim i w Bazylice św. Krzyża.

  Festiwal otworzy „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki, które pod batutą Fabio Biondiego po raz pierwszy zabrzmi na instrumentach historycznych – to kontynuacja jednego z najważniejszych projektów koncertowych i fonograficznych Instytutu, obejmującego wykonanie i utrwalenie na płytach zarówno oper, pieśni, jak i mniej znanych dzieł tego kompozytora.

  Prawie wszystkie koncerty festiwalowe (za wyjątkiem koncertu 21.08 o godz. 21:00 i koncertów w Bazylice św. Krzyża) dostępne będą w bezpłatnym streamingu na kanale Youtube Instytutu (www.youtube.com/chopininstitute). Wiele koncertów wysłuchać też będzie można w transmisji radiowej, na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.

  Więcej o Festiwalu na stronie: https://festiwal.nifc.pl/pl.

  Bilety dostępne są już od 30 zł na stronie https://bilety.nifc.pl.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com