czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Projekt Stowarzyszenia Kreatywny Senior pt. ,,Srebrny interes – seniorzy w grze”

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Stowarzyszenie Kreatywny Senior, działające w Rzeszowie, realizuje projekt pt. ,,Srebrny interes – seniorzy w grze”. Ma on na celu poprawę jakości życia mieszkańców Rzeszowa, w tym seniorów i ich rodzin, dzięki zwiększeniu znaczenia obywateli w życiu publicznym, z wykorzystaniem potencjału organizacji, instytucji, biznesu, w tym współpracy międzypokoleniowej.

    Stowarzyszenie Kreatywny Senior realizuje projekt pt. ,,Srebrny interes – seniorzy w grze” w okresie od 3 V 2021 do 29 XII 2023 roku. Tzw. ,,srebrny biznes” dotyczy tworzenia pozytywnego wizerunku starości oraz postrzegania jej jako czynnik napędzający rozwój ,,srebrnej” gospodarki.

    Poprzez projekt „Seniorzy w grze” rzeszowscy seniorzy mają możliwość wejścia w rolę partnera działań międzypokoleniowych, poprzez wniesienie bagażu kompetencji i doświadczeń oraz zainspirowanie do działań w zakresie dbałości o prawa tej grupy społecznej w Rzeszowie.

    Ideą projektu jest budowanie harmonijnej współpracy władz miasta z mieszkańcami i lokalnymi org. poprzez wspólne wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań zmierzających do poprawy jakości życia w mieście.

    Cel zadania mieści się w celach Priorytetu III Programu Nowe FIO, czyli przyczynia się do zwiększania obecności organizacji obywatelskich w życiu publicznym, wspierania dialogu obywatelskiego, procesów konsultacji, tworzenia forum debaty publicznej, budowania potencjału organizacji przez kształtowanie wizerunku organizacji obywatelskich w przestrzeni publicznej.

    Projekt zakłada wprowadzenia zmiany społecznej mającej na celu dalszy rozwój społ. obywatelskiego w Rzeszowie, mieście liczącym blisko 40 tys. seniorów. Potrzeba realizacji zadania wynika z zaniechań władz miasta i zidentyfikowanych przez nas obszarów, w tym poprawy komunikacji pomiędzy interesariuszami.

    Grupą docelową projektu są osoby, w wieku 50+, które stopniowo tracą zdrowie, samodzielność, mobilność zawodową i często również życiową. Organizatorzy mają również na uwadze osoby w wieku emerytalnym, które są jeszcze w dobrej formie życiowej, są aktywne życiowo i mogą być bardzo przydatne społeczeństwu.

    Działania adresowane są do:

    ● osób wykluczonych cyfrowo, aby pokonały niechęć i strach wobec nowych technologii jako ważnej części współczesnej rzeczywistości (seniorzy w okresie poprodukcyjnym)

    ● osób poszukujących rozwiązań na lepszą jakość życia (przedstawiciele różnych grup społecznych – współpraca międzypokoleniowa.)

    ● osób aktywnych życiowo i społecznie, które podejmują się uczestnictwa w procesach partycypacyjnych naszego miasta.

    Odbiorcami pośrednimi działań będą mieszkańcy Rzeszowa obserwujący zachodzące procesy budowania spójności społecznej, w tym bezpośrednio lub za pośrednictwem dostępnych kanałów komunikowania się.

    Aktywne starzenie się trwa przez całe życie. Biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich pokoleń, czyli rodzice, dzieci, wnukowie. Międzypokoleniowe włączenie się w działania usprawniające ten proces oznaczać będzie jak najdłuższą samodzielność osób starszych oraz ich aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym. Dbałość o interesy osób starszych to też oddziaływanie na dobrostan pozostałych grup społecznych tj. ich dzieci i wnuki. Każde działanie mające na celu poprawę, jakości życia osób starszych = działaniu na korzyść wszystkich grup społecznych oraz wsparciu rozwoju miasta, w myśl koncepcji srebrnej gospodarki.

    Oferta stanowi wsparcie działań Rzeszowskiej Rady Seniorów, dzięki której przybywa w mieście inicjatyw poprawiających standard życia osób starszych i jest odp. na zidentyfikowany przez RRS problem. Organizatorzy chcieliby spełnić założenia programu „Miasto przyjazne seniorom” oraz dołączyć Rzeszów do sieci miast Przyjaznych starzeniu się Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

    Projekt realizuje potrzebę włączania osób starszych w aktywność społeczną, w tym ze wsparciem mentorskim dla młodszych pokoleń. Warto, aby ich doświadczenie życiowe, które nabyły, mogło być przekazane, a koniec aktywności zawodowej nie był równoznaczny z bezczynnością na emeryturze.

    Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie oraz RRS, mając na uwadze przedłużający się w naszym kraju stan epidemii Covid-19, który powoduje odroczenie w czasie działań mających na celu poprawę sytuacji osób starszych, w tym niesamodzielnych, będzie wnioskował o podjęcie przez Urząd Miasta interwencji i konkretnych działań w tym zakresie. Pandemia bowiem, to nie tylko problem medyczny, który w sposób oczywisty skupia na sobie uwagę władz i polityków, ale także narastający problem społeczny.

    Plan działania:

    Moduł edukacyjny

    1. „O czym senior wiedzieć powinien”

    2. Paszport seniora Ok, Senior znak jakości,

    3. Gmina Przyjazna Seniorom i OKS,

    4. Zasady i promocja konkursu „Miejsca przyjazne seniorom”,

    5. ”Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów,

    6. Nieodpłatna pomoc prawna, zasady jej udzielania i punkty świadczenia usług w Rzeszowie,

    7. Promowanie Centrum Informacji Seniora w strukturze planowanego Rzeszowskiego Centrum Seniora

    8. Rezyliencja – zdolność podnoszenia się z trudności – jak odnaleźć się podczas i po pandemii Covid 19 (innow. rozwiązania Stow. ESPAR 50+);

    Moduł kompetencje cyfrowe

     E-wykluczenie – kursy (zdalne i bezpośrednie)

    1. „Przyjazny komputer” wg programu

    2. Zaradny senior:

    ● „Zaradny Senior” – warsztaty umiejętności korzystania z rozwiązań najnowszych technologii, usprawniających życie w miejskich aglomeracjach;

    ● Podtrzymywanie kontaktów ze znajomymi na Skypie, Messengerze, WhatsApp itp

    ● E-Pacjent” (IKP, E-recepta, e-skierowanie, wizyta on line);

    ● Zakupy online – Jak kupować w Internecie?

    ● Wg zgłaszanych potrzeb

    ● Samokształcenie seniorów w oparciu o dostępne warsztaty Online dla Seniorów;

    ● Poradnictwo cyfrowe on line, telef. oraz bezpośrednie w lokalu lub domu beneficjenta.

    3. Kawiarenki Internetowe dla seniorów w pktach obsługi mieszkańców w galeriach handlowych.

    Moduł E-demokracja

    1. Kreowanie i wdrażanie polityki senioralnej w Rzeszowie.

    2. Cykl spotkań z wykorzystaniem narzędzi partycypacyjnych, we współpracy z Urban Lab Rzeszów mających odp. na pytanie: Kiedy Rzeszów będzie miastem przyjaznym dla seniorów i ich rodzin?

    Spotkania o charakterze debaty różnych interesariuszy pod nazwą „Senior w mieście”, a w tym tematyka:

    • Przestrzeń publiczna, Senior w miejscu zamieszkania, Bezpieczny senior,
    • Aktywny senior,
    • Kreatywny senior,
    • Jak widzą nas różne grupy mieszkańców,
    • Senior w rodzinie,
    • Kiedy będę seniorem….

    3. Międzypokoleniowa debata z zastosowaniem metodologii open space „Senior w mieście – moc argumentów, siła przekonywania”

    4. Tworzenie ram formalno – org. oraz rozwiązań instytucjonalnych (Wydz. Zdrowia UM i RRS):

    5. Opracowanie i realizacja programu działań mających na celu pełną realizację założeń Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych 2016-2022, w tym:, konsultacje i współpraca przy oprac. „Rzeszowskiego Progr. Polityki Senioralnej”, wyznaczenie komórki koordynującej lokalną politykę prosenioralną, w tym pełnomocnika ds. osób starszych, przeprowadzenie badanie potrzeb seniorów oraz stworzenie mapy potrzeb na poszcz. osiedlach, podniesienie kompetencji radnych Rzesz. Rady Seniorów (RRS).

    Moduł Srebrna Gospodarka

    1. Współpr. z biznesem, w tym CSR – Program „Miasta przyjazne starzeniu się,

    2. Współpr. z placówkami nauk. i szkołami, w tym międzypokoleniowe – Mini projekty, lekcje z kombinezonem odczuć starczych

    3. Zastosowanie strategii społ. odp. biznesu CSR, w której potrzeby akt. pokolenia są zaspokajane bez uszczerbku dla potrzeb przyszłych pokoleń.

    4. Wykorzystanie potencjału wolontariatu pracowniczego instytucji publicznych, samorządowych i organizacji pozarządowych.

    5. Podjęcie próby utworzenia przy UM spół. socjalnej/społecznej, świadczącej usługi na rzecz seniorów, w tym korzystającej także z potencjału zaw. osób z grupy poprodukcyjnej.

    Moduł Wzmocnienie organizacji .

    Udział w szkol. liderów i koordynatorów org. senioralnych. Warsztaty/szkolenia:

    1. fundarising dla NGO

    2. motywacja do pracy i zarządzanie zaangażowaniem

    3. skuteczna komunikacja

    4. nowoczesne NGO

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com