środa, 17 lipca, 2024
+

  W Rzeszowie odbędzie się pokaz niemego filmu ,,Dziewczynka z zapałkami” z muzyką na żywo

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już w tę sobotę w Rezerwacie Przyrody Lisia Góra odbędzie się pokaz filmu niemego ,,Dziewczynka z zapałkami”. Pokazowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo gana przez Waldemar Rychły Trio. Wydarzenie odbędzie się w ramach imprezy „Letni Biwak Odkrywców”.

  W najbliższą sobotę (14 sierpnia) Rzeszowianie będą mieli okazję obejrzeć niemy film ,,Dziewczynka z zapałkami” i posłuchać koncertu Waldemar Rychły Trio. Wydarzenie odbędzie się w rezerwacie przyrody Lisia Góra o godzinie 14:15. Wstęp jest bezpłatny, ale należy zarejestrować się u organizatora.

  Koncert odbywa się w ramach Letniego Biwaku Odkrywców organizowanego przez Rzeszowski Inkubator Kultury – RIK.

  fot. materiały prasowe

  Prezentowany niemy film z 1928 roku jest piękną metaforyczną, symboliczną opowieścią opartą na słynnej bajce Andersena. To historia małej dziewczynki o imieniu Karen, która w ostatni wieczór starego roku bosa, głodna i zmarznięta wędruje po ulicach swojego miasta, bezowocnie próbując sprzedać choćby jedną pudełko zapałek. Reżyserem filmu jest Jean Renoir (ur. 15 września 1894 w Paryżu, zm. 12 lutego 1979 w Beverly Hills w Kalifornii) – francuski reżyser filmowy, producent, scenarzysta, aktor i pisarz. Czołowy przedstawiciel francuskiego realizmu. Zdobywca Oskara, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Był synem znanego malarza impresjonisty Augusta Renoira! Odtwórczyni tytułowej roli: Catherine Hessling urodziła się 22 czerwca 1900 roku we Francji (w Prowansji). Jej urodę zauważył Henri Matisse. Polecił ją jako modelkę innemu znajomemu malarzowi, Auguste’owi Renoirowi. Catherine została żoną jego syna Jeana, który wybrał karierę filmowca i uczynić ze swej żony gwiazdę. W 1979 roku zmarła na peryferiach Paryża w wieku 79 lat.

  Reżyseria:

  • Jean Renoir (1894-1979)

  Aktorzy:

  • Catherine Hessling (1900–1979) – Karen, dziewczynka z zapałkami
  • Jean Storm – jako Axel Ott/porucznik,
  • Manuel Raaby – policjant/ huzar śmierci,
  • Amy Wells – lalka

  Zdjęcia:

  • Jean Bachelet

  Magię niezwykłego filmu z epoki kina niemego dopełni muzyka wykonywana na żywo.

  Zagra Waldemar Rychły Trio:

  • Patrycja Kaczmarek – obój
  • Martyna Susek – altówka
  • Waldemar Rychły (Kwartet Jorgi)- gitara, goongroo
  fot. materiały prasowe

  Waldemar Rychły – muzyk, kompozytor, aranżer. Z wykształcenia architekt. Współtwórca, razem z bratem Maciejem legendarnego Kwartetu Jorgi, istniejącego nieprzerwanie od połowy lat 80-tych, którego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki poważnej i jazzu.
  Zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzyka trafiała na filmową ścieżkę dźwiękową. Ma na koncie kilkanaście płyt: https://rychlywaldemar.com

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com