czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Wnioski ze spaceru „Rzeszów dla pieszych”

    Polecamy

    Waldemar Ruszel
    Waldemar Ruszel
    Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
    - Reklama -

    W sobotę 7 sierpnia odbył się pierwszy spacer po ulicach Rzeszowa z przedstawicielami Urzędu Miasta w Rzeszowie.

    Spacerowanie często kojarzy się z przyjemnością. Ten spacer był inny, ponieważ był powiązany z pracą. Pracą, jakiej już dawno w Rzeszowie brakowało. Wiele miejsc przeznaczonych teoretycznie dla ruchu pieszych nie jest tak naprawdę dla pieszych, ponieważ zawładnęły nimi samochody, a piesi w Rzeszowie muszą walczyć o kawałek chodnika, aby nim przejść. Również kierowcy zapominają o przepisach (lub ich nie znają) w wielu miejscach gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo pieszych – parkowanie przed przejściami dla pieszych, czy parkowanie, bądź jazda po deptakach.

    Temu tematowi przyglądam się już od ok 5-6 lat, a aktywnie w tym obszarze działam ok 4 lata (o tym dlaczego tak denerwują mnie samochody zaparkowane nieprawidłowo piszę w felietonie) Sporo działań, które do teraz poczyniłem, to było zbieranie i dokumentowanie dowodów oraz obserwacja tych nieprawidłowości. Dużo aktywności w tym zakresie – głównie edukacja znajduje się na stronie na portalu Facebook, która nazywa się Społeczny Rzecznik Pieszych, ponieważ pod taką nazwą jest realizowana ta kampania społeczna. Dla zainteresowanych wpływaniem na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pieszych jest również grupa dyskusyjna Komu to przeszkadza.

    Kiedy przed wyborami spotkałem się z P. Konradem Fijołkiem (wtedy kandydatem na prezydenta) poruszyliśmy temat problemów z poruszaniem się pieszych po Rzeszowie, a kiedy miałem kolejne spotkanie w tym temacie – już po objęciu funkcji Prezydenta – deklaracja złożona podczas kampanii wyborczej została podtrzymana. Ustaliliśmy, że w najbliższym czasie podejmiemy wspólne kroki do zmian w organizacji ruchu w taki sposób, aby piesi mogli bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po chodnikach.


    O wnioskach po styczniowym zespole roboczym Społecznego Rzecznika Pieszych, pisaliśmy w artykule „Czy „przejście” przy Ratuszu, to przejście dla pieszych?


    Dlaczego te dwie kwestie są ważne i je właśnie podkreślam? Komfortowo, czyli tak, żeby nie trzeba było przeciskać się obok zaparkowanych nieprzepisowo samochodów, których właściciele parkują często bezmyślnie lub – uważają, że „przecież da się przejść”. Bezpiecznie – często aby można było przejść, czy przejechać wózkiem trzeba zejść z chodnika na ulicę, a to stwarza zagrożenie dla pieszego. Sam kiedyś widziałem niewidomego, który z białą laską szedł prawie środkiem ulicy, ponieważ jakiś „kierowca” zaparkował tak, że pozostawił jakieś 30 cm chodnika pieszym. Kierowcy, którzy parkują na chodnikach lub jadą nimi wzdłuż również stwarzają zagrożenie, a ich tłumaczenie, że jaką ostrożnie nie mają żadnej wartości nad tym, że po prostu łamią przepisy i stwarzają zagrożenie dla innych.

    Prezydent otrzymał już kilka pism z obszarami, w których występują utrudnienia i zagrożenia, a następnie przekierował je do odpowiednich wydziałów w urzędzie miasta. Jednocześnie zaproponował, abyśmy przeszli z nim i urzędnikami, i zobaczyli jak to wygląda od strony pieszego.

    Dwa tygodnie wcześniej odbył się przejazd rowerami, aby określić utrudnienia dla rowerzystów, które występują na drogach dla rowerów. Film z fragmentem tego przejazdu można obejrzeć tutaj.

    Prezydent otrzymał zestawienie 22 punktów krytycznych w ścisłym centrum, aby pomóc w przygotowaniu trasy.

    Zrzuty map pochodzą z „© OpenStreetMap” – https://www.openstreetmap.org/copyright
    Zrzuty map pochodzą z „© OpenStreetMap” – https://www.openstreetmap.org/copyright
    Zrzuty map pochodzą z „© OpenStreetMap” – https://www.openstreetmap.org/copyright

    W sobotę o godz. 10:00 pod Ratuszem zebrali się mieszkańcy oraz przedstawiciele Urzędu miasta – Dyrektorka Miejskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, przedstawiciele Rady Osiedla Śródmieście, Radny Miasta Rzeszowa, przedstawicielka Rzeszowskiej Rady Seniorów.

    Następnie udaliśmy się omawiać poszczególne punkty trasy, dyskutując nad rozwiązaniami. Z racji na sporą ilość miejsc do odwiedzenia i zaplanowany 2 godzinny spacer, nie udało odwiedzić każdego miejsca, ale 18 to bardzo dobry wynik. Do tego doszło kilka spraw, które wyszły w trakcie spaceru, a także rozmowy z mieszkańcami, którzy podchodzili do nas.

    To był bardzo dobry spacer z wieloma wnioskami odnośnie zmian. W każdym oznaczonym miejscu padały pomysły na zmianę, a teraz w ciągu kilku dni urzędnicy przyjrzą się temu w odniesieniu do przepisów oraz dostępnych narzędzi i będą podejmować decyzje o realizacji, o czym oczywiście Was poinformujemy.

    Wśród rozwiązań są m. in.: zmiana oznakowania, wymalowanie nowych oznaczeń poziomych, wstawienie słupków lub donic, obniżenie krawężników, zmiana organizacji ruchu. Również Policja i Straż Miejska zostaną poinformowane o częstszym monitorowaniu tych miejsc w celu edukacji oraz egzekucji stosowania przepisów od tych najbardziej opornych kierowców.

    Głównym wnioskiem na pewno jest to, że takich inicjatyw brakowało, mieszkańcy są z nich zadowoleni, a Prezydent już zapowiedział kolejne spacery i przejazdy rowerami.

    Film z krótkim podsumowaniem spaceru można obejrzeć tutaj.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com