sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Udaremniono próbę przemytu żywych pijawek lekarskich w Medyce

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Krajowa Administracja Skarbowej (KAS) uniemożliwiła przemyt 239 żywych okazów azjatycko-południowoeuropejskiej pijawki lekarskiej (Hirudo verbana) oraz 35 opakowań preparatu z ekstraktem z pijawki lekarskiej (Hirudo medicinalis).

  Funkcjonariusze podkarpackiej KAS, prowadzący rewizje w samochodach przekraczających granicę na przejściu w Medyce, ujawnili żywe okazy pijawek oraz preparaty zawierające w składzie substancje pozyskane z tych zwierząt. Były one przewożone w bagażu osobistym przez obywateli Ukrainy podróżujących busami. W obu przypadkach, podróżni nie posiadali odpowiednich zezwoleń i z tego powodu wszczęto przeciwko nim sprawy karne w oparciu o przepisy ustawy o ochronie przyrody.

  Pijawki z gatunków Hirudo verbana oraz Hirudo Medicinalis, chronione są na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania. Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia. W świetle przepisów prawnych nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt lub roślin, czy przedmiotów z nich wykonanych lub towarów, do których produkcji zostały użyte. Przepisy konwencji mogą dotyczyć w szczególności takich przedmiotów jak trofea, skóry, wyroby skórzane, koralowce lub muszle i ich fragmenty, biżuteria, pamiątki, żywność, leki oraz wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca lub drewna.

  Żywe pijawki lekarskie wykorzystywane są w trakcie zabiegów hiurydoterapii. Pijawka ssąc krew przekazuje jednocześnie wiele związków chemicznych posiadających właściwości lecznicze takie jak m.in. hirudyna, antyelastyna, eglina, destabilaza. Warto mieć jednak świadomość, że używanie w takich zabiegach pijawek z przemytu, których pochodzenie nie jest wiadome, obarczone może być ryzykiem przeniesienia chorób pochodzenia bakteryjnego, pasożytniczego lub wirusowego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com