W rzeszowskim ratuszu odbyło się dziś spotkanie z Jarosławem Gowinem, Wiceprezesem Rady Ministrów, Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii oraz przedstawicielami rzeszowskich przedsiębiorców. Tematem spotkania były założenia programowe Polskiego Ładu oraz nowe rozwiązania systemowe w zakresie stabilności finansowej samorządów.
W spotkaniu, które odbyło się w rzeszowskim Ratuszu wzięli udział także Prezydent Miasta Konrad Fijołek, Anna Kornecka – Pełnomocnik Ministra do spraw Inwestycji i Zielonego Ładu oraz przedstawiciele podkarpackich przedsiębiorstw.
Minister Jarosław Gowin zaznaczył na wstępie, że bardzo zależało mu na takim spotkaniu, dlatego że wkrótce zapadną kluczowe decyzje dotyczące realizacji Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu. Minister wytłumaczył krótko jakie są postanowienia drugiego z projektów, czyli m.in. wprowadzenie kwoty wolnej od podatku dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym. Jarosław Gowin stwierdził, że z propozycji podatkowych w Polskim Ładzie wynika, iż dla zatrudnionych na umowę o pracę podatki będą rosnąć od wynagrodzenia 13 tys. zł brutto, ale dla przedsiębiorców mają rosnąć już od 4 tys. zł brutto.
Nie widzę żadnych racji przemawiających za dzieleniem Polaków na dwie kategorie, gdzie tymi gorszymi byliby przedsiębiorcy, którym nie miałaby przysługiwać kwota wolna od podatku.
– mówił.

Jarosław Gowin zaznaczył, że będzie wnioskował o to, aby ryczałtowcy płacili składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., ale nie od ryczałtu, tylko od średniego wynagrodzenia.
My, jako Porozumienie, na pewno nie poprzemy podatków w tym kształcie. Prowadzone są rozmowy, bardzo trudne, ale w tym kształcie nie poprzemy.
– zaznaczył.

Minister podkreślił jednak, że nie może zapewnić przedsiębiorców, że projekt podatkowy nie wejdzie w życie, ponieważ jak mówił Prawo i Sprawiedliwość z częścią Lewicy mogą przegłosować wyższe podatki.
Może się okazać, że Prawo i Sprawiedliwość przegłosuje te wyższe podatki z częścią Lewicy, a konkretnie z tą najbardziej skrajną częścią, jaką jest partia Razem, bo oni wstępnie życzliwie odnieśli się do tej propozycji skokowego podwyższenia podatków dla przedsiębiorców.
– mówił.
Minister odniósł się także do poruszanych przez przedsiębiorców kwestii dotyczących podnoszenia kosztów osobowych. Mówił o doprowadzeniu do wzrostu płacy minimalnej w przyszłym roku. Wyjaśnił, że w poprzednich latach związki zawodowe proponowały ustalenie płacy minimalnej na wyższym poziomie niż proponowali pracodawcy, a ostatecznie rząd decydował o podniesieniu płacy minimalnej o jeszcze więcej, niż chciały związki zawodowe.