środa, 22 maja, 2024
spot_img
+

  Już 11 sierpnia w Rzeszowie rozpocznie się Festiwal Źródła Pamięci

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po trzech latach przerwy powraca festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”, który odbędzie się w dniach od 11 do 14 sierpnia br. w Rzeszowie. Jest to przedsięwzięcie poświęcone Jerzemu Grotowskiemu, Tadeuszowi Kantorowi i Józefowi Szajnie, trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

  Dziedzictwo trzech wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, teatrologów, a także dramatopisarzy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest  hasło: Ziemia – Dom – Duch. To nawiązanie do tytułu ostatniej książki prof. Zbigniewa Osińskiego „Ziemia – duch- Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim”, której promocja odbędzie się podczas festiwalu.  

  Żyjemy w czasach kryzysu cywilizacyjnego, stare wartości się zdewaluowały, nowe nie spełniają swoich zadań i powodują rozdarcie w duszy człowieka. Idąc za myślą przewodnią festiwalu zaprosiliśmy spektakle, które w swojej treści lub formie zadają pytania: o miejsce człowieka na ziemi, jego duchową egzystencje i walkę o wewnętrzną wolność.

  Po raz pierwszy festiwal  odbywa się w terminie wakacyjnym. Dlatego też zmieniamy nieco charakter „Źródeł Pamięci” i  proponujemy widzom więcej wydarzeń plenerowych. Wśród nich zobaczymy: happening „Gość specjalny” grupy Latający Teatr Kantorowi,  Teatr Brama w „Ghost dance” przywoła symbolicznie indiański rytuał w obronie wymierających wartości, a Arti Grabowski w „Raporcie panika” przewrotnie wyprowadzi nas na manowce stereotypowych przywar, oceany fobii i bagna hipokryzji.

  Na scenie „Maski” będziemy mogli zobaczyć „Gęstość zaludnienia” Teatru Kana ze Szczecina oraz „Warunki zabudowy” duetu Szumski-Grabowski.  Pierwszy, to chóralna opowieść badająca kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości,  z kolei druga propozycja to  projekt z pogranicza teatru plastycznego i performansu: artystów połączyła fascynacja teatrem absurdu, surrealistami i Tadeuszem Kantorem, na scenie królować będą kwadrat i linia, metaforycznie przedstawiające plac i mur.

  O tym jak ważny jest dom i ziemia, gdzie się rodzimy opowiadają aktorzy Teatru Przedmieście w spektaklu „ Kiedyś Ci opowiem…”.  Osobista opowieść o człowieku wpisana w historyczny kontekst wydarzeń i zmian społecznych zyskuje wymiar uniwersalny.

   „Źródła Pamięci” wzbogacają także  wydarzenia towarzyszące: czytanie performatywne dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu”, spacer po Rzeszowie śladami Józefa Szajny oraz spotkania z  reżyserami i aktorami.

  Program wydarzenia:

  11 sierpnia (środa)

  Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

  18.00  Latający Teatr Kantorowi „GOŚĆ SPECJALNY” (happening)

  20.00  Teatr Przedmieście „KIEDYŚ CI OPOWIEM…”

  12 sierpnia (czwartek)

  Plac Cichociemnych/Przejście 2001
  12.00  Spacer po Rzeszowie śladami Józefa Szajny, prowadzenie: Jerzy Fąfara

  Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

  18.00  Teatr Kana „GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA”

  Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

  20.00   Arti Grabowski „RAPORT PANIKA”  (plac przed teatrem)

  13 sierpnia (piątek)

  Teatr Maska, ul. Mickiewicza13

  16:00  Czytanie performatywne dramatu Moniki Siary „Miss o zapachu dymu”
  w wykonaniu aktorów Teatru Maska oraz spotkanie z autorką.

  Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

  18.00  Teatr Przedmieście „KIEDYŚ CI OPOWIEM…”

  20.00  Teatr Brama „GHOST  DANCE” (plac przed teatrem)

  14 sierpnia (sobota)

  Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

  12.00  Spotkanie wokół książki Zbigniewa Osińskiego „Ziemia- Duch- Reduta. 
  Rzecz o Mieczysławie Limanowskim” z udziałem Katarzyny Osińskiej; 
  prowadzenie: Tadeusz Kornaś

  Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

  18.00  Arti Grabowski/Zbigniew Szumski ”WARUNKI ZABUDOWY” BILETY: 20 zł / www.teatrmaska.pl

  Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com