niedziela, 23 czerwca, 2024
+

  Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT i podhalańczycy złożą Hołd dla Powstańców Warszawskich w 77. rocznicę wybuchu walk

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, władze podkarpackie, żołnierze Armii Krajowej, 3 PBOT i 21 BSP zapraszają na uroczystości, upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia na godz. 16:45 przed Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

  Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową. Trwało 63 dni. Tego wydarzenia w historii narodu, bohaterów tamtych dni, nie wolno zapomnieć, bo stanowią część naszej tożsamości narodowej.

  Świętowanie w tym roku rozpocznie się od dźwięku syren uruchomionych o godz. „W” 17. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wystawią wojskową asystę honorową oraz posterunek honorowy. Oprawę muzyczna zabezpieczy orkiestra wojskowa garnizonu Rzeszów. Na prośbę kpt. w st. spocz. Juliana Pawełka, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego w tym roku z powodu pandemii obchody będą uroczyste ale skromniejsze niż w poprzednich latach.

  Przebieg uroczystości:

  • O godz. 16:50 nastąpi krótkie przedstawienie przebiegu uroczystości i wprowadzenie historyczne w tematykę obchodów.
  • O godz. „W” 17. rozlegnie się syrena alarmowa, po niej nastąpi modlitwa w intencji poległych i pomordowanych powstańców.
  • Po zakończeniu modlitwy, przewidziane są krótkie przemówienia okolicznościowe. Kolejno Apel Poległych, składanie wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem. Uroczystości rocznicowe zakończą się ok. godz. 17:45.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com