14 C
Rzeszów
piątek, 17 września, 2021
spot_img
+

  Znamy szczegóły zbliżającego się Pikniku Nauki Eksploracje w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Znamy już większość wystawców tegorocznego Pikniku Nauki Eksploracje, który zaplanowany jest na sobotę 9 października. Poza ekipami reprezentującymi Organizatorów wydarzenia, w Pikniku wezmą udział uczelnie, szkoły, instytucje i organizacje nie tylko z Rzeszowa i Podkarpacia, ale także z poza regionu.

  Swój udział w Pikniku Nauki EKSPLORACJE, zapowiedziały znane wszystkim instytucje popularyzujące wiedzę jak Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, gdańskie Hevelianum, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia oraz bełchatowskie interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy. Dołączą do nich także działające na rzecz szerzenia wiedzy BioCentrum Edukacji Przyrodniczej z Warszawy.

  Po raz pierwszy na pikniku w Rzeszowie pojawi się Centrum Edukacji Lotniczej Kraków-Airport, unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska. Ze stolicy Małopolski przybędzie również Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, instytucja niezwykle zasłużona w popularyzacji nauk dawnych i niedawnych, działająca już ponad pół wieku i uczestnicząca w piknikach naukowych w Rzeszowie od 2010 roku. Środowisko akademickie oprócz uczelni będących Organizatorami wydarzenia, reprezentować będzie także Uniwersytet Białostocki, węgierski Uniwersytet im. Loránda Eötvösa z Budapesztu oraz rzeszowska uczelnia, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.

  fot. materiały prasowe

  Muzealnictwo i tematykę historyczną zaprezentują stalowowolskie Muzeum Regionalne, Archiwum Państwowe z Rzeszowa, oraz wielokrotny gość rzeszowskich pikników naukowych – Pracownia Badań i Edukacji Historycznej. Historycznymi rekonstrukcjami zajmą się animatorzy z grupy Terra Ferrata.

  Małe miasteczko naukowe szykuje Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Tuż obok ustawią swoje teleskopy i lunety przedstawiciele obserwatoriów astronomicznych z podkrakowskich Niepołomic i Radomyśla i ze Stowarzyszenia Horyzonty. Jedną z atrakcji zaś będą projekcje w dużym, mobilnym planetarium. Wirtualną rzeczywistością oraz warsztatami z konstruowania, budowania i drukowania 3D zadziwi wszystkich Podkarpackie Centrum Innowacji.

  Od lat, aktywnymi uczestnikami Pikniku są uczniowie szkół, których i w tym roku spotkać będzie można podczas pokazów i prezentacji. Swoje stoiska zaprezentują rzeszowski Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Energetycznych, 1 Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na swoje „firmowe” stoisko zaproszą wszystkich członkowie podkarpackich Klubów Młodego Odkrywcy, które to kluby uczestniczą w piknikach od sześciu już lat, demonstrując swoją wiedzą i dokonania, że można być dobrym popularyzatorem nauki, a przede wszystkim doskonałym Odkrywcą mając tylko kilkanaście lat i uczęszczając do szkoły podstawowej.

  źródło: materiały prasowe

  Do spotkań z goszczącymi w Polsce wolontariuszami międzynarodowych wymian zaprosi Stowarzyszenie INPRO, a wspaniałą zabawę dla najmłodszych Odkrywców zapewni Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza.

  Organizatorami wydarzenia, po raz pierwszy w ponad dziesięcioletniej historii rzeszowskich pikników naukowych, są dwie największe uczelnie w regionie Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Rzeszowski oraz dwie prężnie działające organizacje pozarządowe, Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes oraz Stowarzyszenie EKOSKOP. Głównym Partnerem Wydarzenia jest Województwo Podkarpacie – Przestrzeń Otwarta, Partnerami Organizacyjnymi wydarzenia będą Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz 1 Liceum Ogólnokształcące.

  fot. materiały prasowe

  Wydarzenie organizowane jest pod honorowymi patronatami Ministra Edukacji i Nauki, Wojewody Podkarpackiego, Kuratora Oświaty w Rzeszowie, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Starosty Rzeszowskiego. Patronat nad wydarzeniem objęło także Stowarzyszenie „Społeczeństwo
  i Nauka SPiN”, zrzeszające największe, polskie centra nauki oraz organizacje działające w obszarze popularyzacji wiedzy. Piknik Nauki EKSPLORACJE jest też częścią ogólnopolskiego Porozumienia Organizatorów Festiwali Nauki.

  Parterami wspierającymi wydarzenie będą firmy MTU Aero Engines Polska oraz Metkom, a wydarzenie finansowane jest także ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -