15 C
Rzeszów
piątek, 17 września, 2021
spot_img
+

  Rządowa komisja ogłosiła, że Racławówka Doły nie zostanie włączona do Rzeszowa

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Racławówka Doły nie zostanie włączona do granic Rzeszowa. Na posiedzeniu rządowej komisji, na którą nie pojechał żaden przedstawiciel Rzeszowa, doszło do wycofania poparcia wniosku przez Związek Miast Polskich. Sołectwo miało zostać włączone do Rzeszowa w przyszłym roku.

  Przyłączenie do granic Rzeszowa część Racławówki czyli tzw. Racławówki Doły z gminy Boguchwała, było planowane jeszcze za czasów prezydenta Tadeusza Ferenca.

  Decyzja otrzymała pozytywną opinię wojewody podkarpackiego Ewy Leniart w kwietniu tego roku. Uzyskała również weryfikację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak donosi portal Rzeszów News resort przygotował już projekt rozporządzenia o zmianie granic Rzeszowa, w której ujął Racławówkę Doły. Brakowało jedynie pozytywnej decyzji Rady Ministrów.

  Posiedzenie rządu 21 lipca poprzedziło spotkanie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej i Samorządu Terytorialnego Sołectwo do Rzeszowa, w którym brali przedstawiciele Związku Miast Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich. Jak poinformował portal Rzeszów News, MSWiA reprezentował Paweł Szefernaker, odpowiedzialny w rządzie za zmianę granic administracyjnych. Na spotkaniu obecna była również wiceburmistrz Boguchwały – Justyna Adamska. Rzeszów nie wysłał żadnego przedstawiciela.

  Jak donosi Rzeszów News, podczas spotkania poparcie dla włączenia sołectwa do Rzeszowa nieoczekiwanie wycofał Związek Miast Polskich.

  – Wcześniej byliśmy wprowadzeni w błąd. Z wykazu, jaki dostaliśmy z MSWiA, wynikało, że do Rzeszowa ma być włączona cała Racławówka, a nie tylko część sołectwa. Poza tym, nie znaliśmy wcześniej wyników konsultacji w gminie. Większość mieszkańców Racławówki nie chce być w Rzeszowie

  – tłumaczył dyrektor związku Andrzej Porawski.

  Jak się okazało Związek Miast Polskich zawarł sojusz ze Związkiem Gmin Wiejskich RP i wycofał swoje poparcie dla przyłączenia Racławówki Doły do Rzeszowa. Jest to wniosek historyczny, ponieważ po raz pierwszy ZMP i ZGW RP porozumiały się i wspólnie wystąpiły do rządu o zmianę decyzji. W związku z tym odrzucono projekt przyłączenia Racławówki Doły do granic stolicy Podkarpacia. Być może przeciwdziałać takiemu obrotowi spraw mógł przedstawiciel Rzeszowa, lecz niestety nie był obecny na spotkaniu.

  Dla portalu Rzeszów News sprawę skomentował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł:

  – Miasto nonszalancko zaniedbało sprawę. Nie wysłało nikogo na posiedzenie komisji. Nie dostarczyło ZMP precyzyjnych informacji. To kuriozalna sytuacja. Prezydent nie wykonał uchwały rady miasta

  – powiedział Marcin Warchoł.  

  Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa już w czasie kampanii zapowiedział, że nie będzie składał wniosków o poszerzenie granic miasta, ale zajmie się inwestycjami na terenach, które zostały przyłączone wcześniej.

  Rzeszów News zapytał w ratuszu, dlaczego Rzeszów nie wysłał nikogo do Warszawy na spotkanie w sprawie Racławówki Doły.

  – Liczyliśmy, że skoro nasz wniosek zyskał pozytywną opinię wojewody i MSWiA, to to wystarczy. W Warszawie od nas nikogo nie było, bo o przyłączeniu Kielanówki i Malawy prezydent chce jeszcze rozmawiać z wójtami

  – tłumaczył się Marcin Stopa. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -