środa, 24 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Konkurs Popularyzator Nauki 2021 dla osób, zespołów, mediów oraz instytucji popularyzujących naukę

    Polecamy

    Wiktoria Sudoł
    Wiktoria Sudoł
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W tym roku rusza już 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki, w ramach którego nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które popularyzują naukę wśród Polaków, pomagają innym zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka i przybliżają najnowsze wyniki badań. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 września.

    Konkurs Popularyzator Nauki ma długą tradycję. Przyznano w nim ponad sto nagród i wyróżnień. Regulamin konkursu przewiduje też możliwość zgłaszania kandydatów, którzy byli już w przeszłości laureatami. Wielu z nich mogło bowiem wypracować nowy dorobek popularyzatorski, zasługujący na ponowne wyróżnienie. Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, dziennikarz Tomasz Rożek, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, twórcy portalu „Nauka o klimacie”, „Crazy Nauka”, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

    Celem konkursu, organizowanego corocznie przez portal Nauka w Polsce Fundacji Polskiej Agencji Prasowej przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki – jest uhonorowanie osób, zespołów i instytucji, które popularyzują naukę wśród Polaków. Nagrodę uzyskują ci, którzy pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

    W tym roku konkurs odbywa się nieco wcześniej, niż zwykle. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 września 2021 r. do g. 23:59. Oceni je Kapituła, złożona z popularyzatorów nauki, przedstawicieli środowiska naukowego, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz serwisu Nauka w Polsce. Kapitule przewodzi prof. Michał Kleiber.

    Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie osobie, zespołowi albo instytucji, która promuje naukę wyjątkowo twórczo i skutecznie.

    Przyznane też będą nagrody w kategoriach:

    W kategorii Naukowiec rywalizować mogą osoby co najmniej ze stopniem doktora, będące np. pracownikami naukowymi albo nauczycielami akademickimi. Jak zwykle w tej kategorii przyjmowane będą zgłoszenia naukowców, którzy popularyzują naukę wśród osób niezwiązanych z ich dziedziną.

    W kategorii Animator mogą się zgłaszać osoby nieposiadające stopni ani tytułów naukowych.

    W kategorii Zespół szansę na nagrodę mają grupy osób wspólnie popularyzujących naukę, które niekoniecznie identyfikują się z jedną, określoną placówką.

    Kategoria Instytucja powstała z myślą o instytucjach naukowych, pozanaukowych oraz przedsiębiorstwach.

    O nagrodę w kategorii Media mogą z kolei zawalczyć dziennikarze, media czy redakcje. 

    Zwycięzcy zostaną przedstawieni podczas finałowej gali, która odbędzie się w końcu 2021 roku.

    Kandydaci do konkursu mogą się zgłaszać sami (lub mogą być zgłaszani przez osobę trzecią, za zgodą zgłaszanego), a w przypadku instytucji czy zespołów – za pośrednictwem przedstawicieli. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie serwisu Nauka w Polsce.

    Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie http://www.naukawpolsce.pap.pl/form/popularyzator-nauki

    Regulamin konkursu dostępny jest też na TEJ stronie.

    Źródło informacji: Nauka w Polsce

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com