piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Nowe możliwości Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE w Rzeszowie

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Podczas wczorajszej konferencji prasowej główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka mówił o rozszerzeniu możliwości laboratorium diagnostycznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

    Jak poinformował główny inspektor sanitarny, w ostatnim czasie zostały przeznaczone środki  na podniesienie kompetencji inspekcji sanitarnej w zakresie sekwencjonowania, co pozwoli badać mutacje wirusa SARS-CoV-2 i przygotować się na wypadek wzrostu zakażeń. 

    fot. materiały PUW

    – Aktualnie jesteśmy w fazie budowania takich kompetencji. Pamiętajmy, że pandemia cały czas trwa, pojawiają się mutacje alertowe wirusa, np. mutacja Delta. Dzięki takim metodom jak sekwencjonowanie, dzięki temu, że posiadamy określone informacje, możemy podjąć właściwe działania epidemiczne i w sposób maksymalny ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W zakresie sekwencjonowania budujemy kompetencje w sześciu laboratoriach, jednym z nich jest właśnie Rzeszów. Chcemy, aby inspekcja sanitarna była gotowa na wykrywanie wszelkich zagrożeń, które mogą zaburzyć bezpieczeństwo zdrowia publicznego

    – mówił minister Saczka.

    fot. materiały PUW

    – Nasza sytuacja epidemiczna od pierwszych dni była monitorowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która w swoim laboratorium realizowała pierwsze badania wymazowe – nie tylko dla województwa podkarpackiego. Od początku tego roku realizowany jest system pullowania, a teraz dodatkowo sekwencjonowania, co pokazuje potencjał nie tylko sprzętowy, ale także ludzki. Wszelkie działania realizowane przez sanepid są prowadzone perfekcyjnie

    – podkreśliła wojewoda, dziękując za zaangażowanie i przypominając ogromne zaangażowanie służb sanitarnych w trudnym czasie pandemii.

    Głos podczas konferencji prasowej zabrał również podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który przybliżył działania inspekcji podejmowane w związku z realizacją nowego projektu, jakim jest wykonywanie sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 w Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE.

    fot. materiały PUW

    Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE jako pierwsze w 2020 r. na terenie województwa wprowadziło badania w kierunku rozpoznawania wirusa SARS-CoV-2. Szeroko angażowało się w akcję badania przesiewowego pracowników szkół, przedszkoli i żłobków, ale również badano osoby przebywające w zakładach opieki leczniczej, domach pomocy społecznej, stacjach dializ, hospicjum dla dzieci, zakładach karnych oraz pacjentów szpitali w trybie badań pilnych. W styczniu 2021 r. zainicjowano wdrożenie nowej techniki badań przesiewowych COVID-19 metodą pulowania próbek. Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie wdrożyła molekularny nadzór nad COVID-19, który ma celu monitoring krążących na terenie województwa podkarpackiego szczepów wirusa SARS CoV-2.

    Dzięki temu możliwa jest ocena częstości występowania wariantów o większej zjadliwości. W ramach tego projektu przekazuje od lutego 2021 r. próbki do sekwencjonowania do NIZP PZH w Warszawie. W marcu 2021 r. rozpoczęto przygotowanie do wprowadzenia nowego zakresu badawczego, dotyczącego włączenia laboratorium do aktywnego wykonywania sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2. Od tej pory badania sekwencjonowania będą wykonywane w WSSE w Rzeszowie dla mieszkańców Podkarpacia i jak również w miarę potrzeb dla innych województw.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com