Według treści czwartkowego komunikatu Urzędu Ochrony Danych Osobowych organizator imprezy takiej jak wesele czy komunia nie może żądać podania informacji o odbytym szczepieniu na koronawirusa. Urząd powołuje się na przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r, określającego ograniczenia podczas sytuacji pandemicznej.
Według komunikatu UODO obowiązujące przepisy wprowadzone przez Radę Ministrów nie uprawniają żadnych podmiotów do W ocenie UODO „nie uprawniają” one podmiotów zobowiązanych do żądania informacji na temat otrzymania szczepienia na COVID-19. Taka sytuacja może odbyć się jedynie z dobrowolnej inicjatywy osoby, która chciałaby skorzystać z usług podmiotu.
UODO przypomina, że informacje na temat stanu zdrowia to dane osobowe, których przetwarzanie jest objęte ścisłą ochroną.
– czytamy w treści komunikatu.
Przepisy określają limity osób, które mogą uczestniczyć w imprezach, ale nie regulują możliwości weryfikacji informacji na temat zaszczepienia poszczególnych osób na COVID-19.
– podaje UODO.
Gdy osoba, której dane dotyczą, zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, to wystarczające jest, że administrator się z nim zapozna i wpuści tę osobę poza limitem. Nie może jednak tej informacji przechowywać.
Według treści Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii było uaktualniane zmieniającymi rozporządzeniami do 25 czerwca można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 150. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.