19,9 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  UODO: organizator imprezy nie ma prawa żądać od uczestników informacji na temat szczepienia przeciw COVID-19

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Według treści czwartkowego komunikatu Urzędu Ochrony Danych Osobowych organizator imprezy takiej jak wesele czy komunia nie może żądać podania informacji o odbytym szczepieniu na koronawirusa. Urząd powołuje się na przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r, określającego ograniczenia podczas sytuacji pandemicznej.

  Według komunikatu UODO obowiązujące przepisy wprowadzone przez Radę Ministrów nie uprawniają żadnych podmiotów do W ocenie UODO „nie uprawniają” one podmiotów zobowiązanych do żądania informacji na temat otrzymania szczepienia na COVID-19. Taka sytuacja może odbyć się jedynie z dobrowolnej inicjatywy osoby, która chciałaby skorzystać z usług podmiotu.

  UODO przypomina, że informacje na temat stanu zdrowia to dane osobowe, których przetwarzanie jest objęte ścisłą ochroną.

  „Przetwarzanie szczególnych kategorii danych jest więc dopuszczalne m.in. wówczas, gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi lub zapewnienie wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej oraz produktów leczniczych lub wyrobów medycznych, na podstawie prawa Unii Europejskiej lub prawa państwa członkowskiego, które zawierają odpowiednie, konkretne środki ochrony praw i wolności osób, których dane dotyczą, w szczególności tajemnicę zawodową”

  – czytamy w treści komunikatu.

  Przepisy określają limity osób, które mogą uczestniczyć w imprezach, ale nie regulują możliwości weryfikacji informacji na temat zaszczepienia poszczególnych osób na COVID-19.

  „Dlatego nie można uznać ich za podstawę uprawniającą podmioty zobowiązane do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do pozyskiwania od uczestników takiego wydarzenia informacji o odbyciu przez nich szczepienia ochronnego. Tym samym nie mają one prawa żądać podania od nich takich danych, a osoba, której dane dotyczą, nie ma obowiązku ich podania”

  – podaje UODO.

  Gdy osoba, której dane dotyczą, zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, to wystarczające jest, że administrator się z nim zapozna i wpuści tę osobę poza limitem. Nie może jednak tej informacji przechowywać.

  Według treści Rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii było uaktualniane zmieniającymi rozporządzeniami do 25 czerwca można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 150. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -