20 C
Rzeszów
czwartek, 5 sierpnia, 2021
+

  II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki już wkrótce

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dniach 11-17 września br.odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Do udziału w konkursie w ramach naboru regularnego zakwalifikowano dziesięcioro pianistów i dwadzieścia zespołów kameralnych z sześciu krajów świata i Polski.

  “Do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż do pierwszej edycji w 2019 roku. Wśród uczestników mamy reprezentantów nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że nasze starania zaowocują we wrześniu pięknym świętem polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy na inaugurację konkursu, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany monitorów, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie”

  – powiedziała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

  Komisja konkursowa w składzie: Jarosław Drzewiecki, Andrzej Tatarski i Igor Pylatyuk, zakwalifikowała następujących pianistów oraz zespoły kameralne do pierwszego etapu II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, odbywającego się w dniach 11-18 września 2021 w Rzeszowie (w kolejności alfabetycznej):

  Pianiści:

  1. Aburaki Naoko (JPN)
  2. Chodakowska Weronika (POL)
  3. Dmochowska Julia (POL)
  4. Johnson Carter (CA/USA)
  5. Kazakov Ruslan (RU)
  6. Kubik Martyna (POL)
  7. Muryhina Maryia (BY)
  8. Richter Ekaterina (RU)
  9. Shemchuk Ivan (UA)
  10. Zając Tomasz (POL)

  Zespoły kameralne:

  1. Airis String Quartet (POL)
  2. Aleksandra Kuls i Marcin Koziak (POL)
  3. Antarja Quartet (POL)
  4. Arcospheric (POL)
  5. Armadio String Quartet (POL)
  6. Artesania Piano Duo (POL)
  7. Dobrowolski / Słapiński Duo (POL)
  8. Duo Eufonico (POL)
  9. Gach-Loranc Duo (POL)
  10. Godziński Piano Duo (POL)
  11. Iskrzycka & Miarka DUO (POL)
  12. Kopiejek & Włoszczuk Piano Duo (POL)
  13. Krasicka-Gajownik / Filek Duo (POL)
  14. Kwartet smyczkowy Op 1 (POL)
  15. Kwintofonia (PL)
  16. Lux aeterna (UA)
  17. Sedinum Piano Trio (POL)
  18. Ślubowska / Słapiński Duo (POL)
  19. Trio Incendio (CS)
  20. Trio Legend (POL)

  Organizatorami konkursu są: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

  Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości 56 wybitnych polskich kompozytorów.

  Konkurs promuje dorobek muzyki polskiej XIX i XX wieku, zwłaszcza utwory, które odkrywane są na nowo przez uczestników wydarzenia. Dzięki temu repertuar ten można przywrócić w praktyce koncertowej. Jest kierowany do profesjonalistów, bez ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników. Ma się przyczynić do tego, by szeroka, międzynarodowa publiczność poznała prezentowane utwory, a spuścizna pokoleń polskich twórców doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Równie ważnym celem konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich autorów. Organizacja konkursu to także promocja Polski jako miejsca, w którym odbywają się wydarzenia artystyczne o ogólnoświatowym zasięgu.

  Więcej informacji: https://www.konkursmuzykipolskiej.pl

  Plakat wydarzenia

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -