środa, 17 lipca, 2024
+

  Apel Policji Podkarpackiej – Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie podczas upałów!

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne w czasie upałów. Szczególnie narażone są dzieci zmotoryzowanych rodziców, którzy mogą pozostawić je na przysłowiową „chwilkę” w swoim pojeździe. Niestety taka sytuacja może zakończyć się tragicznie dla dzieci, osób niepełnosprawnych, starszych, jak i dla czworonożnych przyjaciół.

  Każdy, kto zauważy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie w ciepły dzień na słońcu, w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, powinien zareagować dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i powiadomić odpowiednie służby, a także podjąć czynności zmierzające do udzielenia pomocy dziecku m.in. poprzez:

  • ustaleniu opiekuna dziecka i poinformowania go o zaistniałej sytuacji,
  • gdy nie ma właściciela pojazdu w pobliżu wydostańmy dziecko z samochodu,
  • jeśli dziecko po wyciągnięciu jest świadome, umieśćmy je w chłodnym, zacienionym miejscu, podając mu jednocześnie chłodne płyny,
  • jeśli dziecko po wyciągnięciu jest nieprzytomne, nie oddycha – należy udzielić mu pomocy i wezwać na miejsce służby medyczne.

  Warto pamiętać, że w przypadku pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie, gdy zagraża to ich życiu, funkcjonariusze oraz osoby postronne mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, nie odpowiemy za uszkodzenie mienia, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

  Więcej informacji: https://podkarpacka.policja.gov.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com