poniedziałek, 24 czerwca, 2024
+

  Sześć nowych karetek trafi na wyposażenie podmiotów leczniczych z województwa podkarpackiego

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś odbyła się konferencja prasowa wojewody Ewy Leniart, podczas której omówiła szczegóły dofinasowania oraz funkcjonowania sytemu Państwowe Ratownictwo Medyczne po koncentracji dyspozytorni.

  Nasz region jest liderem jeżeli chodzi o zrealizowanie projektu koncentracji dyspozytorni medycznych. Te rozwiązania skutkują poprawą infrastruktury Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zwiększyliśmy liczbę zespołów ratownictwa medycznego z 85 do 96 . Oznacza to, że mamy więcej jednostek funkcjonujących na terenie województwa podkarpackiego, a tym samym zmniejszyliśmy czasy dojazdów do zgłoszeń.

  – powiedziała Ewa Leniart.

  Nowe ambulanse trafią do dwóch dysponentów zespołów ratownictwa medycznego: Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Ww. podmioty otrzymały środki na dofinansowanie zakupu 6 ambulansów (po 3 ambulanse na podmiot). Fundusze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  Wybór akurat tych podmiotów nie był przypadkowy. Wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim liczbę ambulansów i okres ich użytkowania. Proces wymiany ambulansów jest w województwie podkarpackim realizowany konsekwentnie od 2017 r. W sumie, za pośrednictwem wojewody podkarpackiego, przeznaczono na ten cel z Budżetu Państwa – m.in. na zakup ambulansów – ponad 17 mln zł . Dało to możliwość wymiany 24 karetek użytkowanych przez Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie naszego województwa.

  – dodała wojewoda.

  Środki z budżetu państwa zostały przeznaczone także na doposażenie zespołów ratownictwa medycznego w specjalistyczny sprzęt. Na jego zakup (w tym urządzeń do kompresji klatki piersiowej), przeznaczono łącznie kwotę ponad 2 mln zł. Niemal 0,5 mln zł. wykorzystano na zakup sprzętu i oprogramowania, zapewniającego łączność pomiędzy zespołami ratownictwa medycznego i dyspozytorami.

  Podejmowane działania organizacyjne i inwestycyjne były w pełni skoordynowane i ukierunkowane na faktyczne potrzeby, wynikające z niekorzystnego rozwoju sytuacji epidemiologicznej podczas II i III fali zakażeń koronawirusem. Modernizacja taboru karetek pozwala na poprawę jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, a tym samym na zwiększenie poziomu zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com