10,7 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022
+

  Rzeszów upamiętnił Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W miniony poniedziałek w Rzeszowie miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W obchodach wziął udział Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz. Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Kościele Świętego Krzyża.

  Poniedziałkowe uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji zamordowanych, zmarłych i ostatnich żyjących ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych w Kościele Świętego Krzyża. W obchodach wzięła udział Stanisława Imiołek 99- letnia była więźniarka Pustkowa i trzech innych obozów koncentracyjnych.

  fot. materiały prasowe

  Po mszy świętej Pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przy pomniku Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą 40. rzeszowian aresztowanych 1 maja 1940 r., przewiezionych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa pierwszym transportem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

  fot. materiały na Facebooku IPN w Rzeszowie

  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest obchodzony 14 czerwca. Został uchwalony przez Sejm w czerwcu 2006 roku, w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -