21,7 C
Rzeszów
sobota, 2 lipca, 2022
+

  Rozpoczynają się prace nad utworzeniem transgranicznego Szlaku Filmowego Dziedzictwa Kulturowego, który będzie nową atrakcją turystyczną regionu Podkarpackiego

  Polecamy

  Zuzanna Jarosz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Podkarpacką Komisją Filmową organizują konsultacje dotyczące utworzenia transgranicznego Szlaku Filmowego Dziedzictwa Kulturowego na obszarze programu właściwym dla województwa podkarpackiego. Warsztaty odbędą się 10 lub 11 czerwca 2021 r. w formie ONLINE.

  Nowo tworzony Filmowy Szlak Dziedzictwa jest ważnym etapem projektu  GreenFilmTourism  realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

  Plakat wydarzenia

  Szlak filmowy będzie trasą tematyczną prezentującą całokształt dorobku filmowego obszaru pogranicza PL-SK.

  Czy województwo podkarpackie stanie się filmowym regionem Polski?

  To bardzo prawdopodobne! Niezwykłość i atrakcyjność krajobrazów regionu oraz różnorodność architektury, wynikająca z polsko-słowackiej historii zachęca wielu reżyserów. W ostatnich latach właśnie na podkarpaciu w Jaśliskach powstały takie produkcje jak: Wino truskawkowe – polsko-słowacki komediodramat, Twarz Małgorzaty Szumowskiej czy Boże Ciało nominowane do Oskara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

  Szlak w ramach GreenFilmTourism będzie atrakcją turystyczną
  i jednocześnie formą oddania hołdu wybitnym twórcom i artystom, a także placówkom i instytucjom, które odegrały ważne role w lokalnej,
  a często także ogólnokrajowej, kulturze filmowej

  -mówi Iwona Wilk, Specjalista ds. merytorycznych w projekcie GreenFilmTourism, RARR S.A.

  W tym roku rozpoczęto badania nad potencjałem dziedzictwa filmowego polsko-słowackiego pogranicza objętego programem Interreg PL-SK. Wstępnie wytypowano 1012 filmów do wytyczenia szlaku. Szczegółowe dane prezentuje poniższa tabela.

  Rys.1 Dziedzictwo filmowe polsko-słowackiego pogranicza w liczbach

  Warsztaty są skierowane do interesariuszy zajmujących się turystyką, rekreacją, do osób zaangażowanych w opracowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru pogranicza, do przedstawicieli administracji publicznej/samorządowej, organizacji turystycznych, działających w obszarze edukacji i kultury, przewodników turystycznych, przedstawicieli mediów, instytucji ochrony środowiska, społeczności lokalnej oraz innych zainteresowanych tą tematyką.

  Dzięki realizacji projektu  zostaną zainicjowane formy współpracy, wypracowane rozwiązania i stworzone narzędzia, które pozwolą lokalnym partnerom skutecznie promować dziedzictwo filmowe transgranicznego obszaru PL-SK oraz potencjał kulturowy i przyrodniczy tego terenu

  – podkreśla Beata Hulinka, inicjator pomysłu, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

  Filmowy szlak powstanie na obszarze pogranicza polsko-słowackiego, na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego po stronie polskiej oraz w regionie żylińskim, preszowskim, koszyckim po stronie słowackiej. 

  Rys.2 Mapa obszaru projektu GreenFilmTourism

  Wytyczony szlak filmowego dziedzictwa zostanie zaprezentowany na portalu za pomocą cyfrowej mapy transgranicznej.

  Wszystkich zainteresowanych projektem zachęcamy do udziału w warsztatach!

  Link do rejestracji: Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania. 

  O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Możliwość udziału w wydarzeniu tylko 1 przedstawiciela każdej instytucji i podmiotu.  

  Wypełniony i podpisany Formularz Zgłoszeniowy należy przesłać do 8 czerwca 2021 r.  Link do wydarzenia zostanie wysłany 9 czerwca 2021 r.    

  Link do ankiety: Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę. 

  Osoby zainteresowane udziałem w konsultacjach w formie ankiety, która ma na celu zebranie informacji na potrzeby wytyczenia przebiegu szlaku filmowego zapraszamy do wypełnienia i przesłania ankiety do 8 czerwca 2021 r. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -