poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Są pieniądze na zabezpieczenie i regulację Strugu w Rzeszowie i Tycznie

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na zabezpieczenie i regulację Strugu w Rzeszowie i Tycznie zostanie przeznaczonych 28 mln zł. Część prac rozpocznie się jeszcze w tym roku. Opracowana zostanie także koncepcja techniczna dla cieków Matysówka i Hermanówka.

  Mieszkańcy Rzeszowa i okolicznych gmin mierzą się z problemem tzw. powodzi miejskich, spowodowanych przez nawalne deszcze. Już na początku czerwca ruszą dwa zadania, których celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego na tych terenach.

  W budżecie Wód Polskich zostało zabezpieczone 7 milionów złotych na wykonanie, jeszcze w roku bieżącym, pierwszej części praz związanych z zabezpieczeniem koryta Strugu w Rzeszowie.

  – powiedział w czasie dzisiejszej konferencji prasowej Przemysław Daca Prezes PGW Wody Polskie.

  źródło: PUW

  Koniczność podjęcia tych prac potwierdziła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, kierująca w czasie ubiegłorocznej powodzi działaniami Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

  Południowa cześć miasta jest stałe zagrożona powodziami. Regulacja rzeki Strug zabezpieczy 6 tys. osób,  mieszkańców m.in. takich osiedli jak Biała i Budziwój. Pamiętam przerażenie Rzeszowian, m.in. z ul. Sikorskiego, którym w czasie ostatniej powodzi, woda wlewała się do klatek schodowych. Musimy zrobić wszystko, aby ta sytuacja już się nie powtórzyła. Musimy także pamiętać o tym, że rozwój tej części miasta bez podjęcia odpowiednich kroków, bez zabezpieczenia tych terenów – będzie niemożliwy.

  – powiedziała.

  źródło: PUW

  Zadanie, na jakie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie złożył wniosek o realizację inwestycji, nosi nazwę: „Strug – etap I– odcinkowa przebudowa – kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego koryta rzeki Strug na długości 8,62 km” w dniu 30.11.2020 r. Przewidywany termin uzyskania pozwolenia, to koniec II kwartału.

  Wartość kosztorysowa robót budowlano – montażowych tego przedsięwzięcia to 28 mln zł. Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego na obszarze 433 ha.

  źródło: PUW

  Prace rozpoczną się na wysokości od ulicy Witolda Gombrowicza do ulicy Czesława Miłosza i obejmą odcinkowe kształtowanie koryta rzeki Strug wraz z wykonaniem umocnień dna. Zostaną zrealizowane jeszcze w roku bieżącym.

  W celu kompleksowego zabezpieczenia przed podtopieniami rzeszowskich osiedli: Budziwój, Biała i Matysówka, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w czerwcu br. zleci opracowanie koncepcji technicznej dla cieków Matysówka i Hermanówka. Dokumentacja ta zostanie zrealizowana  w ramach zadania ujętego w aktualizacji  Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym pn.: „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Malawka, Przyrwa, Matysówka, Mikośka, Paryja, Czekaj (…).

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com