20,4 C
Rzeszów
środa, 23 czerwca, 2021
+

  Konferencja Konrada Fijołka o zagospodarowaniu przestrzennym Rzeszowa

  Polecamy

  Zuzanna Jarosz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  O przestrzeni i jej wpływie na jakość życia mieszkańców Rzeszowa, rozmawiali dziś na spotkaniu z Konradem Fijołkiem, kandydatem na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa, rzeszowscy urbaniści, architekci, radni oraz samorządowcy. Głównym tematem rozmów były wyzwania, jakie stoją przed Rzeszowem na najbliższe lata i ustalenie kierunku, w jakim miasto powinno się rozwijać, aby każdy mieszkaniec czuł się w nim dobrze.

  W rozmowach brał również udział Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, Marszałek Województwa Małopolskiego w latach 2002-2006, autorytet w dziedzinie urbanistyki przestrzeni, który podkreślał ważny moment i strategiczną rolę Rzeszowa. 

  To jest, wydaje mi się, czas, żeby się troszeczkę zastanowić, czy ten pędzący Rzeszów zawsze pędzi w najlepszą stronę, czy czegoś nie zaniedbuje, a czy może są jakieś szanse i możliwości po które trzeba sięgnąć,Bo model rozwoju miasta jest niesłychanie ważny

  – mówił Janusz Sepioł.

  Zauważył, że miasto przyszłości powinno być miastem smart ,miastem głębokiej ekologii, miastem zdolnym do włączania mieszkańców w różnego rodzaju działania.

  Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, które nie musi się troszczyć o to, że traci liczbę mieszkańców-a to jest troska większości polskich miast-Ale ten Rzeszów stoi przed problemem przejrzenia i zbudowania na nowo swojej strategii rozwoju i spiętego z nim studium rozwoju miasta

  – powiedział Janusz Sepioł.

  Konrad Fijołek, kandydat na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa, następująco podsumował dzisiejsze konsultacje:

  Wszyscy zgadzamy się z tym, że przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia. Ona decyduje także o tym, gdzie i jaką mamy pracę, decyduje o tym, gdzie i jak nam się mieszka, żyje i spędza wolny czas. Decyduje też o sprawach zdrowotnych.

  Podczas dyskusji ustalono najważniejsze zasady przyszłej współpracy miasta, ze środowiskiem rzeszowskich architektów, urbanistów i z mieszkańcami:

  – stałe rozmowy i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich architektów i urbanistów;

  – istotna rola studium rozwoju miasta i małych interwencji urbanistycznych, gdzie dobrze zainwestowane pieniądze publiczne, wywołają dobre inwestycje prywatne i zmienią środowisko zamieszkania

  – spójna wizja roli architekta miejskiego;

  – konkursy na projektowanie budynków publicznych;

  – równowaga pomiędzy rozwojem i ekologią, zielenią i zabudową;

  – regularne konsultacje z Radami Osiedli i mieszkańcami oraz szersza polityka informacyjna miasta.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -