piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Historia święta i tradycje związane z Dniem Matki

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj w Polsce i na świecie obchodzimy Dzień Matki. Warto dowiedzieć się jakie były początki tego święta.

  Początki obchodów święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Obchodzono wówczas święto nadejścia wiosny oraz organizowano festyny. Szczególną czcią w Grecji otaczano boginię Reję, która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Kultem otaczano także boginie, które stanowiły symbol płodności i urodzaju. Rzymianie oddawali cześć bogini Cybele podczas uroczystości zwanymi Hilariami.

  W XVII wieku w Anglii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Wówczas ubodzy angielscy chłopcy i dziewczęta, które służyły w domach bogatych Anglików dostawali wolny dzień, aby odwiedzić rodzinny dom. Córki piekły wówczas ciasto, które przywoziły rodzinie na znak szacunku i miłości, a w zamian za otrzymane błogosławieństwo, dzieci dawały mamom podarunki. Święto przetrwało do ok. XIX w. Dzień Matki był obchodzony również jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej.

  Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Pierwsze uroczystości z okazji Dnia Matki odbyły się w Krakowie. Od tamtego odległego momentu Dzień Matki jest w Polsce obchodzony co roku 26 maja.

  W tym dniu obdarowujemy swoje mamy słodkościami, kwiatami i innymi upominkami, a dzieci organizują szkolne przedstawienia, aby okazać im swoją wdzięczność.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com