środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  W Krasnem i Rzeszowie uczczono pamięć żołnierzy AK w 77. rocznicę rzeszowskiej akcji „Kośba”

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś, 25 maja br. z okazji 77. rocznicy Akcji „Kośba” w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Krasnem odprawiono mszą święta z udziałem przedstawicieli rodzin uczestników akcji. Podczas mszy uczczono pamięć żołnierzy AK biorących udział w rzeszowskiej spektakularnej akcji „Kośba” na niemieckich funkcjonariuszy gestapo.

  Fot. Maria Rejman – OBUWiM IPN Rzeszów

  25 maja 2021 r. z okazji 77. rocznicy Akcji „Kośba” w kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Krasnem odprawiono mszą święta z udziałem przedstawicieli rodzin uczestników akcji – Henryka Kunysza, Władysława Leji i Władysława Skubisza. We mszy brali także udział przedstawiciele władz wojewódzkich, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki i samorządowych – wójt Wilhelm Woźniak, zastępca Marcin Brzychc oraz poczty sztandarowe i mieszkańcy gminy.

  Nie zabrakło pani Bogusławy Wąs – Świadka Historii IPN, mieszkanki Krasnego, która urodziła się 20 października 1944 r., prawdopodobnie w dniu stracenia przez NKWD Władysława Skubisza ps. „Pingwin”. Jak sama wspomina „Winna mu jestem pamięć”, dlatego dba o upamiętnienie zarówno Władysława Skubisza jak i wszystkich uczestników akcji.Po złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablica dr Piotr Szopa- naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie przybliżył zebranym historię i ludzi uczestniczących w akcji „Kośba” w 1944 r. w Rzeszowie.

  Fot. Maria Rejman – OBUWiM IPN Rzeszów

  Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach uczestników akcji. Wiązanki kwiatów złożono również w Rzeszowie na ulicy Batorego, gdzie miała miejsce historyczna akcja. Akcja „Kośba” to kryptonim operacji prowadzonych wiosną i latem 1944 na terenie okupowanej Polski przez oddziały Armii Krajowej. Akcja wymierzona była w niemieckich funkcjonariuszy oraz ich polskich kolaborantów, miała za zadanie eliminację oraz zastraszenie najbardziej niebezpiecznych dla podziemia nazistów oraz ich pomocników. Jej nazwa wzięła się z gwarowego określenia kośba oznaczającej „wykaszanie kosą traw lub zboża”. W Rzeszowie wykonanie tej akcji komendant AK Inspektoratu Rzeszów, mjr Łukasz Ciepliński, ps. „Pług”, zlecił specjalnym rozkazem oddziałowi dywersyjnemu AK.

  Szczegółowy plan akcji przygotował zastępca oficera dywersji Obwodu AK Rzeszów, wachmistrz Józef Jedynak, ps. „Jot”. Dowództwo nad grupą likwidacyjną powierzono komendantowi AK placówki Wschód-Rzeszów „84″, porucznikowi Michałowi Beresiowi, ps. „Bem”. Do bezpośredniego wykonania akcji jako ochotnicy zgłosili się żołnierze z plutonu dywersyjnego placówki AK Słocina, mieszkańcy Krasnego. A bezpośrednimi wykonawcami akcji byli: kpr. podchorąży Władysław Skubisz, ps. „Pingwin”, kpr. podchorąży Władysław Leja, ps. „Trznadel” i kpr. podchorąży Henryk Kunysz, ps. „Szczygieł”.

  Fot. Maria Rejman – OBUWiM IPN Rzeszów

  Na miejsce akcji wyznaczono zakręt ulicy Batorego, którą zaplanowany był przejazd dorożki z gestapowcami z wartowni posterunku kolejowego w kierunku centrum miasta. Kiedy zaczęła się strzelanina, zaskoczeni i przerażeni gestapowcy usiłowali się bronić. Z lewa i prawa rozległa się jednak kanonada z pistoletów maszynowych żołnierzy AK. Flaschke, Pottenbaum i woźnica nie mieli żadnych szans.Po akcji „Bemowi” i „Pingwinowi” udało się wycofać i uratować. „Trznadel”, postrzelony przez żołnierzy niemieckich, nie miał siły na dołączenie do kolegów. Ulokował się w przygodnej komórce.

  Próbował się bronić, lecz gdy znikła szansa na uratowanie się, ostatnim nabojem z rewolweru odebrał sobie życie. Rzeszowska odsłona akcji odbiła się szerokim echem w całej okupowanej Polsce, wywołała jednak działania odwetowe. Hitlerowcy zabrali kilkudziesięciu Polaków przetrzymywanych w więzieniu w rzeszowskim zamku, i następnie ich rozstrzelali.

  Fot. Maria Rejman – OBUWiM IPN Rzeszów

  Źródło informacji – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com