20,4 C
Rzeszów
środa, 23 czerwca, 2021
+

  Konrad Fijołek zapowiedział pomoc dla seniorów i przedstawił plan “Nowego Centrum Rzeszowa”

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj kandydat na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek zorganizował dwa spotkania, w których uczestniczyła także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Podczas konferencji przedstawiono projekt “Nowe Centrum Rzeszowa”.

  Projekt „Nowe Centrum Rzeszowa” inspirowany jest rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi przez zaproszoną na konsultacje i konferencję prasową prezydent Łodzi. Hanna Zdanowska to także ambasadorka Europejskiego Zielonego Ładu, która na spotkaniu opowiedziała o zmianach jakie zaszły w Łodzi na skutek wprowadzenia stref woonerf. 

  Gdybyście Państwo zobaczyli różnicę, jaką spowodowało wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, połączonych przede wszystkim z zielenią, z przestrzenią publiczną, z szerokimi chodnikami, bezpiecznymi chodnikami. Takimi, które mogą służyć jako przestrzeń miejska, gdzie mogą zlokalizować się kawiarenki, restauracje, gdzie można usiąść ze znajomymi, napić się kawy, zjeść jakiś posiłek. To wszystko zmieniło się, ale to wymagało determinacji, wymagało przekonania tych nieprzekonanych.

  – mówiła Hanna Zdanowska.

  12.05.2021 Rzeszow.Fot. Grzegorz Bukala

  Prezydent Łodzi poruszyła również kwestię finansowania zielonych zmian w mieście.

  Z wszystkich środków, jakie trafią w najbliższej perspektywie do Polski, a tych środków ma być, jak zapewnia rząd ponad 770 miliardów zł. Przeszło 30% tych środków musi obligatoryjnie trafić na zieleń, na ochronę klimatu, na bioróżnorodność, na zazielenianie miast i walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia… W związku z czym te pieniądze się znajdą i im szybciej te projekty powstaną, im szybciej będziecie mieli wizje i gotowe projekty, tym szybciej poczujecie, że może zmienić się ta przestrzeń.

  – powiedziała.   

  Konrad Fijołek przyznał, że łódzki woonerf stał się dla niego inspiracją do szerszego spojrzenia na centrum Rzeszowa.

  Chciałbym zapowiedzieć całkiem nowe podejście do centrum Rzeszowa, nowe centrum w którym będziemy chcieli iść tym torem: zwiększyć liczbę deptaków w mieście i ograniczyć w tych miejscach, gdzie to jest możliwe, w ogóle wstęp samochodów. Wprowadzić strefę czystego transportu w centrum, a te ulice zamienione na deptaki lub właśnie woonerfy uczynić bardziej dostępnymi dla mieszkańców.

  12.05.2021 Rzeszow.Fot. Grzegorz Bukala

  Pierwszy woonerf miałby powstać na ul. Mickiewicza, a kolejny na ul. Jagiellońskiej, z przyjazną przestrzenią i kawiarenkami, obsadzenie tych deptaków dużymi już drzewami. Część ulic ma być przeznaczona na drogi jednokierunkowe, aby włączyć do centrum miasta ścieżki rowerowe. Planowany jest też łatwy dostęp do informacji publicznej – ekrany ledowe na ulicach, wkomponowane w miejską architekturę, wkomponowane stojaki rowerowe i poprawa estetyki reklamowej w centrum Rzeszowa.

  Konrad Fijołek zaapelował również do pełniącego obowiązki prezydenta Rzeszowa, Marka Bajdaka, aby chociaż pilotażowo wdrożył te idee na ulicy Mickiewicza.  

  źródło: materiały sztabu

  Wczoraj powstał także plan pomocy seniorom, podczas spotkania z przedstawicielami środowisk senioralnych, gdzie mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat problemów, z jakimi spotykają się w przestrzeni miasta i możliwych sposobów ich rozwiązywania.

  Strategia społeczna, która kończy się w 2022 roku przerodzi się w Strategię Polityki Senioralnej dla Miasta Rzeszowa.

  – powiedział Konrad Fijołek.

  W jej ramach powstanie: 

  • stanowisko pełnomocnika seniora, przy prezydencie Rzeszowa, który będzie koordynował politykę senioralną i wspierał środowiska seniorów. Będzie również rzecznikiem seniorów wobec różnych instytucji,
  • Rzeszowskie Centrum Seniora z filiami osiedlowymi, czyli miejscami do integracji i spędzania wolnego czasu, ale również miejscami w których będą realizowane programy profilaktyczne i zdrowotne,
  • program dotacji drobnych grantów (od 3-5 tys. zł) na wydarzenia kulturalne dla środowisk senioralnych. Łatwych do pozyskania i łatwych do rozliczenia,   
  • zorganizowanie dobrej jakości przestrzeni zielonej w mieście, w pobliżu miejsca zamieszkania,
  • taxi dla seniora, czyli bezpłatne przejazdy taksówką, w celu załatwienia spraw w urzędzie czy wizyty u lekarza,
  • program koncertów i wydarzeń artystycznych,
  • ławeczka dla seniora, aby seniorom było łatwiej poruszać się po mieście,
  • telefon życzliwości,
  • złota rączka,
  • rozwiązania związane z telemedycyną.

  źródło: materiały sztabu

  Hanna Zdanowska przedstawić także kilka praktycznych pomysłów, które z powodzeniem funkcjonują w Łodzi i z których łódzcy seniorzy są bardzo zadowoleni.

  Sama ciągle się uczę jak przystosować miasto, jak przystosować działania urzędu, żeby faktycznie wiek senioralny nie był niczym złym, a przeciwnie, był kwintesencją naszego życia. Żebyśmy mogli wreszcie swobodnie żyć, cieszyć się tym życiem, a przede wszystkim korzystać z niego i pod względem zdrowotnym, czego wszystkim życzę ale również zapewnienia sobie relaksu, kontaktu, możliwości spędzania czasu. I to, co dziś tu usłyszałam, to mnie faktycznie buduje.

  – mówiła prezydent Łodzi.

  Barbara Stafiej ze stowarzyszenia Kreatywny Senior w Rzeszowie i przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniorów, powiedziała o potrzebie „szycia na miarę” realizacji potrzeb seniorów.

  Trzeba zrobić mapping poszczególnych osiedli Rzeszowa i wtedy wiedzieć na którym osiedlu, na jaką skalę potrzebne są te działania, o których dziś rozmawiamy. Cieszy mnie również ze Urban Lab rzeszowski zainicjował program otwartych danych, dzięki którym będzie można dowiedzieć się na przykład ile rzeczywiście jest osób mieszkających samodzielnie, samotnych, ile jest rzeczywiście osób na czwartych piętrach bez wind.

  – mówiła.

  Problem braku wind w blokach poruszał już inny kandydat na Prezydenta Miasta Rzeszowa Marcin Warchoł, który dostrzegł taką potrzebę i przedstawił wizualizację windy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -