20,2 C
Rzeszów
niedziela, 26 czerwca, 2022
+

  Strażacy z OSP Rzeszów-Słocina uczcili wspomnienie św. Floriana i 120 rocznicę powstania

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W dniu 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka i wspominamy św. Floriana. Obchody tego święta były wyjątkowe dla OSP Rzeszów-Słocina, która w tym roku obchodzi również 120 rocznicę powstania swojej jednostki.

  Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla każdego strażaka. W Kościele Katolickim odbywa się wspomnienie św. Floriana, który jest uważany za patrona strażaków. Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest w Polsce od 2003 roku jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu strażaków podczas pożaru w Linton.

  fot. materiały OSP Rzeszów-Słocina na Facebooku

  Rok 2021 jest rokiem szczególnym dla OSP Rzeszów-Słocina, gdyż przypada w nim 120 rocznica powstania jednostki. Straż Ogniowa w Słocinie została zawiązana w 1901 r. przez ks. Romana Malinowskiego i trwa do dziś.

  fot. materiały OSP Rzeszów-Słocina na Facebooku

  W związku z tym 2 maja odbyła się uroczysta Msza Święta za wszystkich strażaków żyjących i tych którzy odeszli na wieczną służbę. Mszę świętą w kościele parafialnym odprawił ks. proboszcz Mariusz Matuszewski, a organista zadbał o oprawę muzyczna i o to, aby nie zabrakło tradycyjnego hymnu strażaków. Jak co roku złożono również kwiaty pod kapliczką św. Floriana i zapalono znicze na grobie ks. Malinowskiego.

  fot. materiały OSP Rzeszów-Słocina na Facebooku
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -