18,8 C
Rzeszów
sobota, 15 maja, 2021
+

  Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Rzeszowie

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji wojewoda podkarpacki wraz z biurem programu “Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii “Śląsk wspólna sprawa”, organizuje multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne.

  Wydarzenie będzie mieć formę wielkoformatowej animacji komputerowej 2D z elementami 3D (tzw. mapping). Animacja opowie o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat.

  Mapping wyświetlony zostanie 2 maja br. w godz. 20.00 – 24.00 na elewacji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od strony Ogrodów Bernardyńskich.

  Kampania społeczna pod hasłem „Śląsk wspólna sprawa” przygotowana przez biuro programu „Niepodległa” ma przypominać, że sto lat temu cały kraj wspierał Śląsk na wiele sposobów. Po I wojnie Śląsk pozostał w rękach niemieckich i dopiero seria zbrojnych powstań pozwoliła Polakom mieszkającym na Górnym Śląsku doprowadzić do powrotu części regionu w granice Polski. III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało do 5 lipca. Ślązaków w walce o powrót do macierzy wspierali ochotnicy ze wszystkich regionów Polski. To dzięki powstańcom i polskiej społeczności udało się w końcu na powrót przyłączyć dużą, najbardziej uprzemysłowioną część Górnego Śląska do Polski.

  Szczegółowe informacje na temat kampanii „Śląsk wspólna sprawa” znajdują się na stronie internetowej Biura Programu Niepodległa:

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -