0,5 C
Rzeszów
sobota, 28 stycznia, 2023
+

  Wystawa w WiMBP upamiętniająca Konstytucję 3 Maja 1791 roku

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zachęca do obejrzenia wystawy pt. Konstytucja 3 Maja 1791 r. Ekspozycja będzie dostępna do 14 maja br.

  WiMBP postanowiła uczcić 230 rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielkiej Ustawy Rządowej, przygotowując wystawę upamiętniającą ten ważny dokument, o wyjątkowym znaczeniu nie tylko w dziejach polskiego parlamentaryzmu, ale również w historii powszechnej.

  Na ekspozycji prezentowane są liczne wydawnictwa historyczne, w tym także z przełomu XIX i XX w., opisujące najistotniejsze wydarzenia związane z okolicznościami powstania i uchwalenia niezwykle postępowego dokumentu jakim jest Konstytucja 3 Maja oraz jej znaczenie w kultywowaniu pamięci i tradycji na przestrzeni lat, m. in.: „Konstytucja 3 Maja w tradycji i kulturze polskiej”, „Ku naprawie Rzeczypospolitej : Konstytucja 3 Maja”, „O konstytucji 3-Maja i przyczynach które ją wywoływały” (1913 r.), „Album portretów, rycin i widoków odnoszących się do Konstytucyi 3 Maja” (1892 r.), „Ustawa rządowa czyli Konstytucya 3- maja 1791” (1885 r.), „O ustanowieniu i upadku Konstytucji Polskiej 3 Maja 1791” (1882 r. ), „Ustawa rządowa z dnia trzeciego maja 1791” (1871 r.). Wystawa pokazuje także różne wydania ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

  Pojawią się również zbiory biblioteczne opisujące czasy Sejmu Czteroletniego, sylwetki autorów Konstytucji: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja, czasopisma oraz tematyczne napisy.

  Ekspozycję można zwiedzać 26 kwietnia 2021 r. do 14 maja 2021 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp jest bezpłatny.

  Zachęcamy do udziału.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com