18,5 C
Rzeszów
sobota, 15 maja, 2021
+

  Rzeszów na kartach książek Szymona Jakubowskiego

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Szymon Jakubowski, redaktor naczelny “Podkarpackiej Historii” jest autorem najlepszych książek o historii południowo-wschodniej Polski. Książki są dostępne do zakupu online.

  Szymon Jakubowski to polski dziennikarz, publicysta historyczny, redaktor naczelny. Autor książek o historii południowo-wschodniej Polski takich jak: “W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”, “Byk, Maczuga i inni… Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia”, “Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka” itd.

  “W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”.

  Archiwum: Podkarpacka Historia

  Jest to zbiór kilkudziesięciu tekstów dotyczących nietuzinkowych osób, ciekawych miejsc i istotnych wydarzeń związanych z grodem nad Wisłokiem w okresie galicyjskim. To właśnie w Rzeszowie urodził się pionier szczepień przeciwko ospie Wojciech Boduszyński, tu na początku swej kariery występowała Helena Modrzejewska, stąd pochodził wybitny reżyser Fred Zinnemann. Z książki można dowiedzieć się również o początkach prasy rzeszowskiej, niezwykłej rodzinie Januszów, której zawdzięczamy fotograficzną dokumentację miasta, konspiracyjnej działalności Ignacego Łukasiewicza, tematach z jakimi zmagali się pierwsi rzeszowscy maturzyści, wizycie cesarza Franciszka Józefa i wielu innych wydarzeniach. Książka wydana została we współpracy z Estradą Rzeszowską przy okazji Święta Paniagi 2021. 

  “Byk, Maczuga i inni… Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia”. 

  Archiwum: Podkarpacka Historia

  W okresie międzywojennym plagą terenów dzisiejszej Polski południowo-wschodniej był pospolity bandytyzm. Całe powiaty były terroryzowane przez bandy „Panicza”, Panka, Mitkowskiego, Płazę, Byka, braci Maczugów i wielu innych. Każdy z nich miał na sumieniu wiele rabunków i morderstw. Niektórzy, jak chociażby Nikifor Maruszeczko zdobyli „sławę” ogólnopolską. Państwo nie zawsze dawało sobie radę z nimi. To fascynująca opowieść o zbrodni, która nie zawsze spotykała się z należytą karę, o krwawych napadach i morderstwach, sensacyjnych ucieczkach. To także historia tych, którzy usiłowali walczyć z plagą przedwojennego bandytyzmu. Książka jest bogato ilustrowana, często unikalnymi fotografiami z tamtego okresu. 

  “Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka”. 

  Archiwum: Podkarpacka Historia

  Pierwsza pozycja książkowa szerzej przedstawiająca dzieje rzeszowskiego lotnictwa, w tym lotniska Rzeszów-Jasionka. Autor w popularny i przystępny sposób opisuje fakty, wydarzenia i ludzi, którzy w ciągu ponad dwustu lat realizowali marzenia o wznoszeniu się w przestworza. Opierając się na licznych materiałach źródłowych (prasie, archiwach, wspomnieniach), obficie raczy Czytelnika często sensacyjnymi lub mało znanymi ciekawostkami. “Skrzydła nad Wisłokiem” ukazują spory wycinek niezwykle ciekawej historii Polski południowo-wschodniej. To książka nie tylko dla miłośników lotnictwa, ale przede wszystkim dla osób spragnionych wiedzy o mijających czasach. 

  Książki można zakupić poprzez zamówienie ich na stronie internetowej – https://www.podkarpackahistoria.pl

  Wystarczy wpłacić odpowiednią kwotę (powyżej przy każdej notce o poszczególnych książkach podane są ceny) na konto wydawcy:

  Tradycja sp. z o.o., 35-234 Rzeszów, ul. Trembeckiego 11A

  PKO Bank Polski I oddział w Rzeszowie

  nr. 05 1020 4391 0000 6402 0143 4588

  Archiwum: https://www.podkarpackahistoria.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -