26,2 C
Rzeszów
czwartek, 29 lipca, 2021
+

  Ewa Leniart zapowiada powstanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, kandydatka na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa, Ewa Leniart zapowiedziała powstanie Środowiskowych Domów Samopomocy w Rzeszowie oraz na terenie gminy Trzebownisko. Inwestycje zostaną zrealizowane dzięki grantom otrzymanym od minister Marleny Maląg.

  W dzisiejszej konferencji prasowej Ewy Leniart, wzięła udział minister rodziny i polityki społecznej – Marlena Maląg. Mówiła o polityce prorodzinnej, którą PiS prowadzi od 5 lat. Zaznaczyła jednak, że aby skutecznie docierała do każdego regionu, potrzebni są dobrzy gospodarze. Dodała, że w ramach programu ,,Rodzina 500+” do polskich rodzin trafiło ponad 140 miliardów zł. Na Podkarpaciu w ramach tego programu mieszkańcy otrzymali wsparcie w łącznej wysokości 9 miliardów zł, a w samym Rzeszowie 700 milionów złotych. Dodała, że rząd skutecznie wspiera seniorów oraz osoby niepełnosprawne.

  – Liczby mówią same za siebie. Kiedy obejmowaliśmy rządy w 2015 roku, wsparcie na rzecz osób niepełnosprawnych, było to około 15 miliardów złotych. Dzisiaj w budżecie 2021 roku jest to blisko 30 miliardów złotych

  – mówiła.

  fot. materiały PUW

  Wsparciem ze strony rządu jest wprowadzenie świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych oraz Fundusz Solidarnościowy, który przede wszystkim ma wspierać osoby, potrzebujące pomocy.

  – Podkarpacie z Fundszu Solidarnościowego dostaje bardzo duże wsparcie. W sumie 32 mln. złotych na centrum opiekuńczo-mieszkalne, na opiekę wytchnieniową, na asystenta osoby niepełnosprawnej. To są te środki, o które właśnie pani wojewoda zabiega, poprzez współpracę aktywną z samorządami, bo tylko dobrze współpracując tworzymy dobre rzeczy

  – podkreślała Marlena Maląg.

  Minister rodziny i polityki społecznej dodała, że rząd chce wspierać osoby z zaburzeniami psychicznymi poprzez realizację Środowiskowych Domów Samopomocy. W zeszłym roku na takie domy zostało przekazanych 700 mln złotych. Do Podkarpacia trafiło w zeszłym roku 59 mln, które miały zostać przeznaczone na ten cel.

  fot. materiały PUW

  To niewątpliwie rolą państwa oraz samorząd – władzy publicznej jest troska także o osoby, które są dotknięte niepełnosprawnościami. Te osoby w sposób szczególny wymagają opieki, wsparcia, tak, aby nie pozostawały zamknięte w swoich domach, ażeby mogły odnajdywać się w aktywności społecznej, po to, ażeby rzeczywiście nie zasklepiać się w różnych problemach depresyjnych i temu celowi realizacja programu wsparcia takich osób.

  – Szczególne miejsce na Podkarpaciu niewątpliwie zajmują wszystkie środowiskowe domy samopomocy. Tak jak powiedziała Pani Minister jest ich aż 70 – 59 to gminne środowiskowe domy samopomocy, 11, natomiast są prowadzone przez powiaty. Dają one zaopiekowanie dla ponad dwóch tysięcy 700 osób z niepełnosprawnościami. Dzięki decyzji pani minister Marleny Maląg, już wkrótce zostaną utworzone u nas dwa kolejne – rzeszowski, z dotacją przekraczającą dwa miliony siedemset tysięcy złotych, oraz na terenie gminy Trzebownisko z dotacją przekraczającą milion osiemset tysięcy złotych

  – mówiła Ewa Leniart.

  fot. materiały PUW

  Minister rodziny i polityki społecznej wręczyła wojewodzie promesy na utworzenie wspomnianych Środowiskowych Domów Samopomocy. Kandydatka na prezydenta Miasta Rzeszowa wspomniała, że ta inwestycja przeniesie również pomoc osobom, które na co dzień opiekują się osobami z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto rzeszowski Środowiskowy Dom Samopomocy jest pierwszym dedykowanym osobom z Alzhaimera, a w Rzeszowie jest ponad 30 tysięcy mieszkańców, którzy przekroczyli 60 rok życia.

  fot. materiały PUW

  – Cieszę się bardzo, że obiekt, który dotychczas pozostawał niezagospodarowany (…) znajduje swoje zupełnie nowe przeznaczenie. Wiem, że już jest ogłoszony przetarg na realizację, modernizacji tego obiektu. Nastąpi także i jego termomodernizacja, wyburzenie części niepotrzebnej infrastruktury no i oczywiście nowoczesne wyposażenie. Wszystko to mam nadzieję sprawi, że w krótkim okresie czasu uda się zrealizować przedsięwzięcie, tak aby osoby chore na chorobę Alzhaimera znalazły tutaj swoją dobrą przystań

  – mówiła Ewa Leniart na temat Środowiskowego Domu Samopomocy, który ma powstać w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -