piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Podpisano umowę na budowę zaplecza technicznego dla pociągów

    Polecamy

    Martyna Cios
    Martyna Cios
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Budowa zaplecza technicznego to kolejny etap realizacji zadania związanego z budową systemu Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Umowę na prace projektowe i budowę hali wraz z układem torowym, w imieniu województwa podkarpackiego podpisał marszałek Władysław Ortyl.

    Zaplecze techniczne umożliwi dokonywanie napraw i bieżącego utrzymania pociągów przede wszystkim do obsługi składów Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, a także pociągów regionalnych. Dzięki temu powstanie jedyne w regionie centrum utrzymaniowe, co zapewni znaczącą poprawę jakości świadczonych usług, obniży koszty eksploracyjne i korzystnie wpłynie na poprawę ochrony środowiska.

    Wartość przedsięwzięcia opiewa na kwotę ponad 136 mln złotych, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich wynosi około 50%. Dofinansowanie pochodzi z Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla projektów współfinansowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

    fot. Kurier Rzeszowski

    Cieszę się, że w ramach tego projektu powstanie nowoczesna hala, która zapewni komfortową pracę przy obsłudze technicznej pociągów. Dzięki temu nie będziemy musieli wysyłać swoich maszyn do innych województw w celu ich naprawy. To także duża oszczędność czasu i pieniędzy.

    – mówił Władysław Ortyl.

    fot. Kurier Rzeszowski

    W wydarzeniu wziął udział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który zwrócił uwagę na inwestycje kolejowe, jakie dokonują się w ostatnich latach w naszym kraju i województwie.

    Rząd realizuje największy program kolejowy od wielu lat. Siedemdziesiąt sześć miliardów złotych w tej perspektywie unijnej przeznaczamy na modernizację infrastruktury kolejowej. Kolejne miliardy to inwestycje w tabor, w utrzymanie linii kolejowych, w dworce. Warto o tym pamiętać, bo również Podkarpacie jest beneficjentem tych ogromnych środków. Około trzech miliardów złotych to są środki, które inwestujemy w kolej Podkarpacką po to, aby się łatwo komunikować z województwami ościennymi, z Warszawą, czy innymi ważnymi miejscami na mapie naszego kraju. Z kolei korzystają pasażerowie mieszkający na Podkarpaciu, ale też goście i turyści, którzy tutaj chętnie przyjeżdżają. W te inwestycje wpisuje się również Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, bo dostrzegamy to, że może ona w dużej mierze odpowiedzieć na wyzwania związane z klimatem i ekologią. Przejmując kierowców do pociągów możemy ten efekt ekologiczny uzyskać.

    – mówił sekretarz stanu.

    fot. Kurier Rzeszowski

    Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że to niezwykle istotny projekt dla mieszkańców regionu i Rzeszowa. Mówiła o poprawie jakości życia mieszkańców.

    Ważną częścią realizacji projektu związanego z budową Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej jest wprowadzenie biletu zintegrowanego, dzięki któremu zostanie zunifikowany transport różnych operatorów świadczących usługi przewozów pasażerskich w obszarze funkcjonowania PKA. W zakresie tworzenia wspólnych rozwiązań zostało zawarte porozumienie między marszałkiem województwa podkarpackiego, a p.o. prezydenta Markiem Bajdakiem.

    fot. Kurier Rzeszowski

    Podkarpacka Kolei Aglomeracyjna ograniczy ruch samochodów wjeżdżających do Rzeszowa, ale także zmniejszy ruch w samym mieście. Aktualnie trwają prace projektowe związane z budową nowych przystanków zwłaszcza na terenie miasta Rzeszowa w lokalizacjach gdzie jest widoczny potencjał popytowy, m.in. Politechnika Rzeszowska, Galeria Rzeszów, SSE Dworzysko, aby zwiększyć dostępność kolei.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com