18,9 C
Rzeszów
sobota, 15 maja, 2021
+

  Książka o Rzeszowie z okazji tegorocznego święta Paniagi

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Estrada Rzeszowska zamieściła za pomocą mediów społecznościowych informację o książce ,,W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” Szymona Jakubowskiego, która powstanie w ramach tegorocznego Święta Paniagi.  

  Publikacja to zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach. Teksty zawarte w książce będą dotyczyły rożnych aspektów życia w galicyjskim Rzeszowie. Czytelnicy mogą dowiedzieć się o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji oraz odzyskaniu niepodległości przez Polaków.

  Wewnątrz znajdzie się wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem – jak Wojciech Boduszyński – lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś.

  Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w 1842 roku.

  ,,W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” nie będzie publikacją naukową, choć będzie poparta licznymi tekstami źródłowymi. Język i dobór tematów sprawią, że może zaciekawić każdego rzeszowianina i nie tylko

  – czytamy na stronie Estrady Rzeszowskiej na Facebooku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -