sobota, 7 grudnia, 2024
+

    Inicjatywa Dzikie Karpaty chce natychmiastowego utworzenia Turnickiego Parku Narodowego

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Trwa okupacja terenów planowanego Turnickiego Parku Narodowego przez Członków Inicjatywy Dzikie Karpaty. Jest to wyraz sprzeciwu wobec wycinania tamtejszych lasów. Organizacja żąda również utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

    Inicjatywa Dzikie Karpaty uważa, że należy powstrzymać dewastację lasów Pogórza Karpackiego poprzez objęcie jej ochroną w postaci parku narodowego, o którego starania trwają już przeszło 35 lat. Członkowie dodają, że udokumentowali tysiące zniszczonych stanowisk gatunków chronionych, wystosowali apele i petycje, lecz bezskutecznie.

    fot. materiały stowarzyszenia na Facebooku

    W związku z tym członkowie stowarzyszenia rozpoczęli okupację na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, który miałby powstać niedaleko Przemyśla. Żądają, aby zaprzestać wycinki oraz polowań na całym obszarze p, utworzyć projektowany Rezerwat Przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka”, a także powołać Turnicki Park Narodowy. Zapraszają również innych obrońców przyrody, aby przyjeżdżali i dołączali się do akcji. Zamierzają zakończyć okupację, jeśli ich żądania zostaną przynajmniej w części spełnione.

    Projektowany Turnicki Park Narodowy wycinany jest na masową skalę. W tym niezwykłym miejscu, jednym z ostatnich takich w Europie, znajdują się resztki pradawnej puszczy, która niegdyś porastała kontynent. Do dziś żyje tu niesamowita ilość gatunków roślin oraz zwierząt, także takich, których nie spotkasz nigdzie indziej. Występuje tu 151 gatunków ptaków, z czego 138 podlega ścisłej ochronie, jak orzeł przedni, orlik krzykliwy, bocian czarny, puchacz, puszczyk uralski, dzięcioł trójpalczasty oraz najmniejsza polska sowa – sóweczka. 10 gatunków płazów, 5 gatunków gadów oraz 485 gatunków owadów, w tym 49 gatunków zagrożonych wyginięciem – ponurek Schneidera, zagłębek bruzdkowany oraz jedyne stanowisko w Polsce Sternodea baudii. Rośnie tu wiele cennych gatunków roślin oraz grzybów, w tym reliktowych – wskaźnikowych dla lasów pierwotnych jak granicznik płucnik, tarczynka dziurkowana, kobiernik Arnolda i puchlinka ząbkowana. Niesamowite bogactwo występujących tu gatunków oraz ilość potężnych starych drzew i martwego drewna świadczy o wyjątkowości tego miejsca i jego ogromnej wartości przyrodniczej

    – czytamy na stronie Stowarzyszenia na Facebooku.

    fot. materiały stowarzyszenia na Facebooku

    Inicjatywa Dzikie Karpaty zwraca również uwagę na to, że stare naturalne lasy to jeden z najważniejszych elementów systemu podtrzymywania życia na planecie, gdyż zapewniają nam tlen, magazynują dwutlenek węgla, oczyszczają powietrze, regulują klimat i obieg wody. Ponadto górskie lasy pełnią ważną rolę wodo i glebochronną. To tutaj jest największa ilość opadów, które zasilają rzeki w kraju, chroniąc przed coraz dotkliwszą suszą. Lasy zatrzymują część wody, magazynując ją i stopniowo oddając, zapobiegając tym samym powodziom.

    fot. materiały stowarzyszenia na Facebooku

    Inicjatywa Dziekie Karpaty zwraca uwagę na to, że teren, na którym według nich powinien zostać utworzony Turnicki Park Narodow to aż 18 tys. ha wyjątkowego lasu, który, mimo szczególnej wartości przyrodniczej, jest bezwzględnie eksploatowany. Zwracają uwagę na to, że z każdym wyciętym drzewem i zmiażdżonym metrem gleby, wartość przyrodnicza jest degradowana. W ramach dziesięcioletniego Programu Urządzania Lasu dużo drzew zostało wyciętych. Członkowie stowarzyszenia obawiają się, że po jego zrealizowaniu nie będzie już czego chronić.

    fot. materiały stowarzyszenia na Facebooku

    Link do petycji: https://naszademokracja.pl/petitions/zadamy-utworzenia-turnickiego-parku-narodowego?fbclid=IwAR2cIXlyPl9shrjmw_-zp6bmauFCFxC_G57oVnsG0k6VjX8NQzxBCW2sFV4.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com