21,6 C
Rzeszów
sobota, 2 lipca, 2022
+

  Rezultaty poszukiwań szczątków Franciszka Marciniaka przez IPN w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kilka dni temu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawcze na cmentarzu komunalnym Pobitno w Rzeszowie. Miały one na celu odnalezienie szczątków Franciszka Marciniaka – żołnierza MOW-NZW.

  W dniach 19-20 kwietnia 2021 r. odbywały się poszukiwania szczątków Franciszka Marciniaka na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

  fot. materiały prasowe IPN oddział w Rzeszowie

  Według ustaleń pracowników wieloosobowego stanowiska ds. poszukiwań i identyfikacji IPN w Rzeszowie w obszarze pomiędzy istniejącymi dziś grobami mogły znajdować się szczątki Franciszka Marciniaka, zmarłego w szpitalu więziennym w Rzeszowie 2 maja 1950 r. Celem prac była weryfikacja tej informacji.

  fot. materiały prasowe IPN oddział w Rzeszowie

  W wyniku przeprowadzonych działań odnaleziono i podjęto szczątki jednej osoby. Wstępna ocena antropologiczna wskazuje, iż mogą one należeć do poszukiwanej osoby. Tożsamość podjętych szczątków zostanie potwierdzona przez badania genetyczne. Zostaną one także poddane oględzinom pod kątem ujawnienia ewentualnych obrażeń zadanych w śledztwie.

  fot. materiały prasowe IPN oddział w Rzeszowie

  Franciszek Marciniak „Kuna” – ur. 5 września 1927 r. w Maleniskach był żołnierzem NOW-NZW. Jego ojciec i bracia także byli żołnierzami NOW w okresie okupacji niemieckiej, następnie walczyli w oddziałach Komendy Oddziałów Leśnych NOW/NZW Okręgu Rzeszowskiego, m.in. w oddziale Stanisława Pelczara „Majki”. Franciszek Marciniak aresztowany został 14 stycznia 1950 r. Według Skarbimira Sochy został zakatowany w czasie śledztwa przez Floriana Mederera – oficjalnie zmarł na gruźlicę płuc (w chwili aresztowania był zdrowy). Ciała nie wydano rodzinie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -