piątek, 29 marca, 2024
spot_img
+

    Święto Paniagi 2021 z Wirtualnym Jarmarkiem

    Polecamy

    Wiktoria Sudoł
    Wiktoria Sudoł
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Święto Paniagi jest obchodzone od 2003 roku podczas weekendu majowego. Tegoroczna edycja Święta Paniagi po raz drugi będzie nieco inna od poprzednich, ponieważ odbędzie się w formie online, bez wydarzeń na żywo. Główną atrakcją tegorocznej Paniagi będzie Wirtualny Jarmark.

    Ulica 3 Maja, dawniej Pańska, zwana popularnie Paniagą to jedna z najważniejszych, najstarszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic w Rzeszowie. Wraz z alejami Lubomirskich i Pod Kasztanami oraz ulicami Zamkową, Kościuszki i Grunwaldzką stanowiła historyczny trakt handlowy i tranzytowy z północy na południe, a obecnie jest częścią głównego traktu pieszego i najważniejszym deptakiem Rzeszowa. Początki ulicy sięgają czasów, gdy w pobliżu powstał w XIV wieku kościół farny i w XV w rzeszowski zamek. 

    Tegoroczne Święto Paniagi 2021 przez wzgląd na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa przeniesie się do świata wirtualnego. Główną atrakcją jest Wirtualny Jarmark Paniagi, który można będzie znaleźć na stronie internetowej – http://paniaga.estrada.rzeszow.pl/. 

    Na Jarmarku będzie przygotowanych ponad 30 wystawców z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem. Pojawią się ręcznie wykonywane dekoracje, biżuterię, zabawki, kosmetyki czy odzież. Wybór produktów będzie bardzo szeroki, a każdy z nich będzie wyróżniał się wyjątkowością. Jarmark będzie uruchomiony 3 maja br.

    W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając w link.

    Z kolei na stronie http://www.muzeumdobranocek.pl/, kanale YT i profilu FB Muzeum będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach w zbiorach Muzeum Dobranocek, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (zupełnie jak  w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w nowej wirtualnej odsłonie), podcast zatytułowany „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.

    W ramach Paniagi 2021 na rzeszowskim rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja dotycząca stolicy Podkarpacia w ujęciu historycznym. Mowa o pracy Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia, zatytułowanej „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”. To zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach.

    Zachęcamy do udziału w wydarzeniu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com