Dzisiaj Centrum Medyczne Medyk wystosowało oświadczenie, w którym wzywa do zaprzestania fabrykowania fake newsów dotyczących realizacji szczepień. Rozważane jest całkowite przerwanie udziału przychodni w ramach Narodowego Programu Szczepień. Gdyby tak się stało, około 100 punktów szczepień z wydajnością około 70 tys. szczepień tygodniowo, zniknie z mapy Polski.
– czytamy w oświadczeniu.
Przychodni zarzuca się zarabianie na szczepieniach. CM Medyk zaznacza jednak, że w wielu przypadkach prowadzenie akcji szczepień jest dla nich nieopłacalne lub na pograniczu opłacalności.
– pytają medycy.
Centrum Medyczne wskazuję, że gdy zaczynały się szczepienia na Podkarpaciu, w niektórych jego regionach nikt oprócz Medyka nie chciał się podjąć tego zadania. Przychodnia wynajęła obiekty i zatrudniła nowy personel, aby w tej sytuacji nie zostawić pacjentów samych sobie. Znaczna część zasobów kadrowych została przekierowana z działań, o wiele bardziej opłacalnych, np. komercyjnych testów diagnostycznych SARS-CoV-2 po to, aby realizować szczepienia, które w okresie pandemii są tak ważne dla społeczeństwa.
W placówce przeprowadzane są obecnie kolejne kontrole, tym razem ich inicjatorem jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Sanepid zakończył swoją kontrolę 15 kwietnia z bardzo korzystnymi dla Medyka wynikami. Nie wykazano wielokrotnego wykorzystywania strzykawek jednorazowego użytku w placówkach.
– czytamy w oświadczeniu.
Centrum Medyczne podkreśla, że w niektórych mediach pojawiają się niesprawdzone informacje, bez dowodów. Takie fake newsy są szkodliwe dla całego programu i podważają zaufanie pacjentów do szczepień. Medycy zaapelowali do mediów i polityków o weryfikację informacji i nie tworzenie fake newsów. Nagonka i strasznie ludzi powoduje znaczne zwolnienie procesu szczepień w wielu punktach w Polsce. Według epidemiologów kluczowym jest zaszczepienie jak największej liczby Polaków do końca drugiego kwartału. W innym przypadku, przyjdzie kolejna fala pandemii.
Centrum Medyczne Medyk wykorzystuje dopuszczone do szczepienia w Polsce szczepionki, które są dostępne w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. Pfizer, Moderna i Astra Zeneca.
– podkreślają autorzy oświadczenia.
Centrum Medyczne Medyk jest także jednym z ośrodków, który został wskazany do przeprowadzenia badań klinicznych szczepionki Johnson&Johnson, przy czym wybór ośrodka zależał wyłącznie od firmy farmaceutycznej. Badania kliniczne są zupełnie czymś innym niż to, co jest realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień.
– tłumaczą medycy.
– piszę w zakończeniu zarząd.