czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Licealiści z I LO w Rzeszowie posadzili dąb upamiętniający więźniów obozu pracy

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Uczniowie posadzili drzewo, aby w ten sposób uczcić pamięć więźniów niemieckiego obozu pracy, który znajdował się na Lisiej Górze podczas II wojny światowej.

  Projekt „Ocalić od zapomnienia: obóz pracy przymusowej na Lisiej Górze” jest realizowany w ramach XIII edycji konkursy „Póki nie jest za późno”, organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

  W ramach projektu został posadzony dąb pamięci oraz postawiona tabliczka poświęcona więźniom niemieckiego obozu pracy na Lisiej Górze. Powstała także strona internetowa, na której najpóźniej w poniedziałek pojawi się publikacja traktująca o obozie pracy, napisana przez grupę projektową.

  źródło: materiały nadesłane

  Twórcami projektu są Julia Wiater, Emilia Wieczorek i Bartosz Łapkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Opiekunem zespołu Pan Marcin Świętoń. Patronami projektu zostali: Zielona Dolina Szkółka roślin ozdobnych, Nasza Drukarnia.

  Chcemy kultywować pamięć o ofiarach II Wojny Światowej. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest należyte upamiętnienie ofiary tego strasznego okresu w historii naszej ojczyzny i całego świata.

  – mówią licealiści.

  źródło: materiały nadesłane

  Obóz na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra został utworzony w 1942 roku na terenie byłej wytwórni silników nr 2 państwowych zakładów lotniczych. Na początku sierpnia do rzeszowskich Żydów dołączyli także więźniowie z obozu pracy w Rytrze, a także ok. 600 osób z Przemyskiego getta. Ze względu na charakter fabryki osadzeni zajmowali się głównie produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Od wiosny 1944 roku przeszedł on pod zarząd obozu KL Plaszow. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim w lipcu 1944 roku rozpoczęła się jego likwidacja.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com