Uczniowie posadzili drzewo, aby w ten sposób uczcić pamięć więźniów niemieckiego obozu pracy, który znajdował się na Lisiej Górze podczas II wojny światowej.
Projekt „Ocalić od zapomnienia: obóz pracy przymusowej na Lisiej Górze” jest realizowany w ramach XIII edycji konkursy „Póki nie jest za późno”, organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.
W ramach projektu został posadzony dąb pamięci oraz postawiona tabliczka poświęcona więźniom niemieckiego obozu pracy na Lisiej Górze. Powstała także strona internetowa, na której najpóźniej w poniedziałek pojawi się publikacja traktująca o obozie pracy, napisana przez grupę projektową.

Twórcami projektu są Julia Wiater, Emilia Wieczorek i Bartosz Łapkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Opiekunem zespołu Pan Marcin Świętoń. Patronami projektu zostali: Zielona Dolina Szkółka roślin ozdobnych, Nasza Drukarnia.
Chcemy kultywować pamięć o ofiarach II Wojny Światowej. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest należyte upamiętnienie ofiary tego strasznego okresu w historii naszej ojczyzny i całego świata.
– mówią licealiści.

Obóz na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra został utworzony w 1942 roku na terenie byłej wytwórni silników nr 2 państwowych zakładów lotniczych. Na początku sierpnia do rzeszowskich Żydów dołączyli także więźniowie z obozu pracy w Rytrze, a także ok. 600 osób z Przemyskiego getta. Ze względu na charakter fabryki osadzeni zajmowali się głównie produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Od wiosny 1944 roku przeszedł on pod zarząd obozu KL Plaszow. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim w lipcu 1944 roku rozpoczęła się jego likwidacja.