środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Delegatura Wojewódzkiego Ochrony Zabytków zapowiedziała rekonstrukcję zabytkowej zapadni

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei powiadomiło za pomocą mediów społecznościowych o zniszczeniu zabytkowej zapadni na terenie rzeszowskiej lokomotywowni. Znamy zdanie delegatury WUOZ w tej sprawie.

  Kilka dni temu Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei opublikowało post na swoim profilu na Facebooku informując o dewastacji zabytkowej zapadni na terenie rzeszowskiej lokomotywowni, zwracając się do odpowiednich instytucji w związku ze zdarzeniem.

  źródło: materiały Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei

  Udało się nam ustalić że konstrukcja zawaliła się wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Niemniej jednak właściciel obiektu w niewłaściwy sposób zajął się jego dotychczasową ochroną

  – pisali członkowie stowarzyszenia.

  źródło: materiały Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei

  W sprawie głos zabrała delegatura WUOZ w Rzeszowie. Według informacji opublikowanych przez portal czytajrzeszów.pl przesłała do POLREGIO dwa pisma zawierające wytyczne konserwatorskie dotyczące rekonstrukcji zabytkowego zadaszenia i odbudowy zawalonej ścianki parawanowej z ponownym wmontowaniem wielopolowego, metalowego okna. Wskazano także konieczność poprzedzenia odbudowy zadaszenia remontem uszkodzonych w trakcie katastrofy dachów nad budynkami hali napraw wagonów zw. prostokątną oraz nad budynkiem warsztatu mechanicznego z zachowaniem istniejących kształtów, spadków połaci i pokrycia dachowego oraz dokonania napraw górnych krawędzi ścian obu budynków z zachowaniem detalu architektonicznego.

  – Ze względu na charakter zabytkowy zarówno przewiązki jak i obu budynków, pomiędzy którymi się znajduje, prace związane z odbudową, remontem i naprawą będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków

  – mówiła Barbara Stopyra z rzeszowskiej delegatury WUOZ dla czytajrzeszów.pl.

  źródło: materiały Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei

  Obiekt w 2015 roku otrzymał kartę gminnej ewidencji zabytków. Zapadnia została wybudowana 1941 r. przez Niemców w związku z napaścią na ZSRR w celu usprawnienia ruchu taboru kolejowego. Możliwe, że poprzednio istniał tutaj obiekt zniszczony we wrześniu 1939 roku podczas niemieckich nalotów samolotowych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com