wtorek, 26 września, 2023
+

  Debata online dotycząca znaczenia Grupy Wyszehradzkiej dla Słowacji i Polski

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie organizuję darmową debatę online, która odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (12 kwietnia) o godzinie dziesiątej. Głównym tematem będzie znaczenie V4 dla Słowacji i Polski.

  Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim – wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Václav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

  W debacie głos zabiorą znamienici prelegenci: Prof. Krzysztof Żarna – pracownik naukowy Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Slavomír Nagy – Konsul Generalny Republiki Słowackiej w RP.

  źródło: materiały organizatora

  Republika Słowacka to kraj Polsce wyjątkowo bliski, a zarazem nieco przez tę geograficzną bliskość niepoznany, kojarzony z miejscem za mało egzotycznym jako cel turystyki, gdzie wszystko jest bardzo podobnie „jak u nas”, dlatego przez wielu Polaków traktowany jako nieraz wręcz bliźniaczo podobny do Polski. Niesłusznie. Słowacja to kraj ekscytujący, bynajmniej nie tylko z perspektywy czysto geograficznej. Republika Słowacka to także państwo prowadzące interesującą politykę zagraniczną z dynamiczną, choć czasem bardzo cierpiącą wskutek ekonomicznych tąpnięć na świecie. Jedno jest pewne: trudno wyobrazić sobie miejsce Polski w Europie bez refleksji nad relacjami Warszawy z Bratysławą. Więź ta zyskuje dodatkową doniosłość właśnie teraz, gdy trwa polska prezydencja w V4.

  – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

  Transmisja odbędzie się na profilu FB Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. Zachęcamy również do wzięcia udziału w utworzonym wydarzeniu: https://fb.me/e/1mfX4HH0t.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com