środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Posłowie i samorządowcy z pomysłami na przeciwdziałanie pandemii

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj w Rzeszowie, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, odbyła się konferencja prasowa członków Koalicji Obywatelskiej, podczas której poruszono temat sytuacji ochrony zdrowia na Podkarpaciu i działań rządu.

  Na wstępie podsumowano wszystko co działo się przez rok od kiedy wybuchła epidemia, przedstawiono także aktualny stan zakażeń i osób hospitalizowanych w województwie oraz sytuacje szczepień. Zaznaczono, że wirus jest problemem nas wszystkich, a rząd nie ma pomysłu jak mu przeciwdziałać.

  Posłanka Joanna Frydrych mówiła o tym, że jej partia już na początku pandemii proponowała testowanie wszystkich Polaków, sposoby przeprowadzenia systemu szczepień oraz wsparcie służby zdrowia kwotą 2 mld zł, które jak sama mówi, przekazano telewizji Jacka Kurskiego. Niestety żadna z tych propozycji nie została uwzględniona.

  Koalicja Obywatelska wielokrotnie przedstawiała propozycje walki z koronawirusem, plan przeciwdziałania, ale niestety rząd jest ślepy i głuchy na dobre rozwiązania i propozycje.

  – mówiła posłanka.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Joanna Frydrych stwierdziła, że rząd w tym ciężkim czasie jedynie wprowadza chaos i jest 'mistrzem” w dzieleniu rodaków.

  To trudny czas, w którym wszyscy się uczymy i oczywiście mamy to na uwadze. Staramy się być tolerancyjni i wyrozumiali, bo nikt nie ma gotowej recepty na walkę z Covidem, która została ustalona i sprawdzona.

  – powiedział radny Krzysztof Feret.

  Stwierdził jednak, że jest kilka rzeczy, które szkodzą ludziom, wśród nich wymienione zostały:

  • brak strategii rządu (wszystkie działania są jedynie reaktywne),
  • brak działań prezydenta Andrzeja Dudy,
  • brak koordynacji i współdziałania,
  • niewystarczające wykorzystanie wiedzy lekarzy.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Propozycje Koalicji Obywatelskiej są skupione na trzech obszarach strategicznych. Pierwszy obszar to leczenie pacjentów Covidowych, uczestnicy konferencji wskazywali na brak jasnej polityki w zakresie wzmacniania personelu medycznego np. poprzez wsparcie studentów medycyny. Kolejny ważny aspekt to szczepienia, które według KO należy upowszechnić, przez zwiększenie punktów szczepień. Ostatnim wymienionym obszarem jest testowanie, które powinno być bardziej dostępne, również dla pacjentów bezobjawowych, aby każdy chętny mógł się przebadać.

  Na konferencji pojawił się także zaproszony kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.

  Jestem tutaj dzisiaj dlatego, że staram się być osobą, która słucha. Słucha tych, którzy mają swoje przemyślane pomysły na to jak pomóc Nam wszystkim, mieszkańcom Podkarpacia. Rzeszów jako stolica województwa musi aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu tego typu pomysłów i programów.

  – mówił kandydat na urząd prezydenta.

  Konrad Fijołek mówił o tym, że miasto szczególnie chcę liczyć się z tym problemem w kontekście osób, które przeszły Covid w sposób ciężki, gdzie trzeba skoncentrować się na rehabilitacji i zapewnieniu odpowiednich warunków do powrotu do zdrowia. Zapowiedział, że chcę zaproponować pomysł związany z Miejskim Szpitalem.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Na koniec posłanka Joanna Frydrych przedstawiła sytuacje, w jakich są szpitale na Podkarpaciu. Przypomniała także apel wystosowany do wojewody Ewy Leniart.

  Na przełomie 2020/2021 roku zaapelowaliśmy do Pani Wojewody o zwołanie Okrągłego Stołu w sprawie sytuacji w systemie zdrowia na Podkarpaciu. Niestety wojewoda cały czas zasłania się Covidem i do takiego spotkania nie doszło. Apelujemy do Pani wojewody, to jest odpowiedni czas, każdy dzień jest ważny.

  – apelowała do wojewody Ewy Leniart.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com