Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
- Reklama -
Stworzenie zintegrowanego urządzenia do prowadzenia cyfrowej diagnostyki wad kręgosłupa – taki cel swojego projektu ma zespół naukowy pod przewodnictwem mgr inż. Michała Wrońskiego z Politechniki Rzeszowskiej. Naukowcy pracują nad prototypem urządzenia diagnostycznego przy wsparciu finansowym Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Pandemia COVID-19 zamknęła wiele młodych osób w domach i wymusiła naukę zdalną i wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej postanowili wyjść naprzeciw rosnącym problemom związanym z wadami kręgosłupa zarówno u dzieci, jak i dorosłych i skupili się na rozwoju projektu pod nazwą “Cyfrowe metody badania wad kręgosłupa”.
– mówił mgr inż. Michał Wroński.
Obecnie badania prowadzone są za pomocą metod tradycyjnych – na podstawie zdjęcia pleców z zaznaczonymi markerami na skórze pozycjami kręgów, następnie takie zdjęcie trafia do lekarza lub fizjoterapeuty, którego zadaniem jest dokonanie odpowiedniej diagnozy. Naukowy wskazują, że w tego typu badaniach brakuje dokładności, do której oni sami są przyzwyczajeni. Cyfrowe metody badania wad kręgosłupa dadzą możliwość prowadzenia diagnostyki w ruchu oraz podczas wykonywania czynności życia codziennego.
– wyjaśnił lider projektu.
Od 1 kwietnia prace nad swoimi projektami rozpoczynają kolejne zespoły naukowe z trzech uczelni partnerskich Podkarpackiego Centrum Innowacji.
– powiedział Marcin Cieśliński, Manager ds. Programu grantowego.
W ramach II naboru do Programu grantowego do naukowców trafi ponad 10 milionów złotych na rozwój najciekawszych projektów naukowych.