środa, 7 czerwca, 2023
+

  Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki i obwodnica południowa dostały zielone światło od radnych

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbyła się 30 marca, radni omówili kwestię ważnych inwestycji – Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki i południowej obwodnicy Rzeszowa.  W przypadku PCLA radni wyrazili zgodę na nabycie trzech działek, a w kwestii drogi zgodzili się zabezpieczyć w budżecie miasta prawie 108 mln złotych na wypłatę odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości.

  Rzeszowianie od dawna czekają na realizację inwestycji, jaką jest budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki Budowa. Aby inwestycja mogła dojść do skutki, miasto musiało zostać właścicielem wszystkich działek. Zgodę na ich wykup wyrazili radni na wtorkowej sesji.

  Wcześniej pojawiały się pytania o darmowe przekazanie działek oraz o to w jaki sposób Resovia utraciła te tereny.

  Chodzi o  ok. 20 arów, które należą do prywatnych właścicieli.  To teren pomiędzy stadionem a budynkiem klubu. Jedna działka należy też jeszcze do Resovii, ale zgodnie z deklaracją władz klubu zostanie nieodpłatnie przekazana na rzecz miasta. Prace nad podziałem gruntów są już na ukończeniu.

  – Geodeta zakończył już wszystkie pomiary, teraz wydział geodezji musi je zatwierdzić. Właściciele działek mogą się oczywiście odwołać na tym etapie, ale mam zapewnienie, że tak nie będzie, że zrzekną się tej możliwości. Dzięki temu zakładam, że między 15 a 20 kwietnia będziemy już po rozmowach cenowych, gotowi do podpisania aktu notarialnego

  – informował pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Rzeszowa Marek Bajdak.

  Projekt na PCLA jest już gotowy. Nowoczesne Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego obiektu przy ul. Wyspiańskiego. Do dyspozycji sportowców ma być m.in. kryta sześciotorowa bieżnia, bieżnie rozbiegowe czy strefa siłowni i fizjoterapii, a trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców.

  Inwestycja ma być dofinansowana z środków Ministerstwa Sportu, ale złożenie wniosku pozwolenia na budowę oraz ubieganie się o środki finansowe będzie możliwe dopiero, gdy miasto formalnie stanie się właścicielem wszystkich gruntów. Obiekt ma kosztować ok. 100 mln złotych, a ministerstwo ma przekazać na inwestycję 50 mln złotych. Wsparcie finansowe deklaruje także samorząd województwa.

  Radni zabezpieczyli również ok. 108 mln złotych w budżecie miasta na odszkodowania za domy, zabudowania gospodarcze i działki, które trzeba będzie wykupić, aby zrealizować obwodnicę południową. Ta decyzja pozwoli obecnemu włodarzowi miasta wystąpić do wojewody o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). To rodzaj pozwolenia na budowę, które daje inwestorowi czyli miastu możliwość rozpoczęcia inwestycji.

  Południowa obwodnica miasta ma mieć długość ok. 6 km i ma połączyć ul. Podkarpacką z aleją Sikorskiego. Koszt budowy szacowany jest na ponad 400 mln złotych. Projekt został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy. Częścią tej inwestycji będzie budowa najdłuższego w mieście, bo prawie kilometrowego mostu przez Wisłok.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com