piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Czwarte miejsce zespołu Innspace z Politechniki Rzeszowskiej w konkursie Moon Base Design Contest

    Polecamy

    Wiktoria Sudoł
    Wiktoria Sudoł
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Zespół Innspace, który tworzą absolwenci Politechniki Rzeszowskiej: Cyrus Sidor, absolwent lotnictwa i kosmonautyki i Hubert Gross, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, zdobył czwarte miejsce w konkursie Moon Base Design Contest. Ekipa zaprojektowała bazę na Księżycu wykonaną za pomocą druku 3D.

    archiwum: Innspace Team

    Innspace to kosmiczny kolektyw łączący studentów z różnych branż – architektury, robotyki, bioinżynierii czy budowy maszyn, którzy zafascynowani tematem kosmosu postanowili razem stworzyć projekt nie z tej Ziemi.

    Organizatorem konkursu jest Moon Society z siedzibą w USA. Zaprosili oni drużyny z całego świata do zaprojektowania habitatu księżycowego, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2–3 załogi jednocześnie.

    Jako lokalizację habitatu grupa wybrała teren w pobliżu krateru Shackleton, ulokowany na południowym biegunie. To jedno z ciekawszych miejsc na Księżycu. Ponieważ znajdują się tam zarówno obszary, które Słońce oświetla przez prawie cały czas, jak i takie, do których światło nie dociera nigdy. Ta lokalizacja jest szczególnie interesująca dla naukowców. Habitat zyskałby dzięki takiemu położeniu dostęp do wody, która jest uwięziona w postaci lodu pod powierzchnią Księżyca.

    „Najważniejszą częścią w projektach baz księżycowych są systemy podtrzymywania życia i systemy odpowiadające za bezpieczeństwo bazy”.

    – tłumaczą Magdalena Łabowska i Ewa Borowska, odpowiedzialne za część środowiskową.

    Zespół Innspace tworzą: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczyńska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński. Partnerem projektu jest Hoya Lens Poland.

     „Najtrudniejszym aspektem było zaprojektowanie układów bezpieczeństwa, tak aby zapewnić ochronę i prawidłowe działanie każdego z systemów podtrzymujących życie w każdych warunkach, nawet w sytuacjach kryzysowych.”

    -dodają członkowie grupy Innspace.

    Więcej informacji na temat projektu na stronie – https://innspace.pl/https://www.facebook.com/innspaceteamhttps://www.instagram.com/innspaceteam/.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com